Ako na stavebnú prípravu bazénu svojpomoci krok za krokom

Stavbu bazéna svojpomoci Vám predvedieme na ukážkovej realizácii jedného z našich spokojných zákazníkov z Moravskosliezskeho kraja. Naše aj zákazníkove poznatky sú zahrnuté v nasledujúcom texte.

vyznačenie avýkop jamy

Než začnete so stavbou bazéna, je nutné vedieť, akým príslušenstvom bude bazén osadený. Svetlo, protiprúd a niektoré ďalšie príslušenstvo už nie je možné dodatočne inštalovať. Odporúčame tiež pripraviť okolie bazéna na možnosť zastrešenia, aj keď budete zastrešenie montovať niekedy v budúcom.

Prvým krokom pre inštaláciu bazéna je výber vhodného miesta. Pred zahájením výkopových prác si nezabudnite značkovacím sprejom alebo vápnom vymedziť priestor na kopanie. Pravidlo "dvakrát meraj, raz rež" pri stavbe bazéna platí dvojnásobne.

Zameranie bazéna

 

My sme sa rozhodli pre bazén Nela s protiprúdom, bazénovým svetlom, soľničkou, automatikou na pH, pieskovou filtráciou, prípravou na ohrev tepelným čerpadlom a so zastrešením. Dopredu musíme upozorniť, že nie všetko by sme zvládli svojpomoci a tak sme využili aj služby iných ľudí a firiem.

Na výkopové práce si môžete najať firmu alebo brigádnikov. Niekto ich robí dokonca sám. My sme využili nakoniec bagru. Vo väčšej hĺbke by práca s lopatou a krompáčom bola takmer nemožná, ílovitá pôda bola tvrdá ako betón. V prípade, že sa do tohto pustíte sami, ušetríte peniaze. Na druhú stranu je to časovo náročné a môže sa to podpísať na Vašom zdraví. Výkop jamy pre bazén a technológiu a prístup ku kanalizácii vrátane odvozu zeminy zabral jeden deň práce stavebnej firmy.

Dôležité je vyznačiť si výšku pre vrchnú hranu skeletu bazéna na vymeriavací kolík, od ktorej odpočítame výšku skeletu bazéna, výšku podkladovej dosky a výšku spodnej izolačnej vrstvy bazéna (extrudovaný polystyrén položený na betónovej doske bazéna).

Napr. pre laminátový bazén Nela je výška výkopu nasledovná:

Celková výška skeletu bazéna vrátane lemu 138 cm
Výška bazéna pod vrchný lem 136 cm
Výška extrudovaného polystyrénu 3 cm
Výška betónovej dosky 15 cm
Celkový výkop je teda po čistej výške 136 + 3 + 15 154 cm

 

Výkopové práce

 

Laminátový bazén sme usadili do terénu, preto je potrebné pred inštaláciou bazéna vyhĺbiť jamu cca o 20 cm väčšiu na každej strane ako je samotný bazén. Odporúčame zároveň vyhĺbiť aj jamu na technológii. Lepšie je mať technológiu v záhradnom domčeku alebo ešte lepšie priamo v dome, kde bude chránená proti mrazu a prípadnému vykúreniu vplyvom povodní, spodnej vody, či priesakom vody zle izolovanými prestupmi atď.

Pre protiprúd sme pripravili výkop pre šachtu, ktorá je umiestnená na strede bazéna 60 cm od telesa bazéna. Výkop pre šachtu by mal byť zo všetkých strán o 30 cm širší ako šachta samotná). K šachte taktiež pripravte výkop na prepojenie technológie s bazénom. Podľa dohodnutej inštalácie, potom v mieste inštalácie skiméru, musíme počítať s hĺbkou skimmera 60 cm a rozmerom 50 x 50 cm.

Bazén nikdy neusadzujte, tam kde hrozí zatopenie, buď spodnou alebo povrchovou vodou. Poprípade bazén a šachtu čiastočne zvýšte nad terén. Priestupy šachty sú vodotesné, ale nemusia udržať silný tlak spodnej vody. Pôsobenie spodnej vody môže zrútiť šachtu, poprípade aj bazén samotný. 

Ak sa dostanete na spodnú vodu, je nutné túto vodu oddrenážovať alebo iným spôsobom dostať pod úroveň betónovej dosky. Pod betónovou doskou je teda vhodné mať štrkové lôžko, kvôli odvodneniu. My sme narazili na hranicu spodnej vody a pre istotu sme použili po obvode drenážne potrubie s priemerom 100 mm, ktoré sme zviedli do vopred pripravenej kanalizácie. Pokiaľ nemáte k dispozícii kanalizáciu alebo Vám nevychádza spád, je vhodné drenáž zviesť do drenážnej šachty a odtiaľ automatickým čerpadlom vodu prečerpávať do kanalizácie. Drenážnu rúrku sme zasypali 10 cm lomovej drviny vo frakcii 8/16 a 16/32.

Šachta na protiprúd je umiestnená nad hladinou spodnej vody, napriek tomu sme pod betónovú dosku nasypali 10 cm kameniva vo frakcii 16/32.

Armovanie a odvodnenie dna bazéna

Príprava betónovej dosky

Betónová doska pod bazén

Betónovú dosku pod bazén môžeme betónovať sami suchším alebo mierne zavlhnutým betónom triedy minimálne C15/20, tak aby bola základná doska bez vĺn a priehlbina. V tomto prípade sme využili redší betón C20 dovezený z miestnej betonárky mixom a využili samonivelačné vlastnosti riedkeho betónu.

Do betónu sme použili oceľovú sieť s okami 15 x 15 cm a priemerom drôtu min. 6 mm. Výška betónovej dosky by mala byť minimálne 10 cm, ale pri realizácii sme pre náš vnútorný pokoj nechali 15 cm. Na betónovanie základovej dosky pre bazén, šachtu pre protiprúd a domček na technológiu padlo 4m3 betónu.

Kari siete sme umiestnili po celej ploche budúcej dosky. Podložili sme ich kameňmi, tehlami, starými dlaždicami atď., aby karí sieťe boli približne v 1/3 výške budúcej dosky, aby ju betón dokonale obtiekol. Doska má povolenú toleranciu rovinatosti 5 mm na celej ploche. Nemusí byť však v dokonalej rovine, pretože na ňu položíme tvrdený polystyrén s hrúbkou 3 - 5 cm, ktorý sa nerovnostiam pod ťarchou samotného bazéna poddá.

Usadenie a inštalácia bazéna

Doporučuje sa nechať betónovú dosku vyzrieť aspoň 30 dní. My ju nechali po dohode so stavbárom zrieť 15 dní a začali sme s inštaláciou bazénového telesa. Na betónovú dosku sme ešte pred inštaláciou bazéna nalepili cementovým lepidlom 3cm XPS polystyrén. Nie je však nič proti ničomu, keď polystyrén položíte voľne tesne pred uložením bazéna – bez lepenia. Laminátové bazény sú relatívne ľahké, a tak je možné ich pri dostatočnom počte ľudí usadiť aj ručne. Každý bazén od Krajči je opatrený úchytmi pre žeriav. My sme využili služby známeho, ktorý nám s usadením pomohol svojou technikou.

Uloženie bazéna na základovú dosku

 

Inštalácia zariadenia do domčeka

Bazén je už z výroby osadený vstavaným príslušenstvom - trysky, skimmer, svetlo, protiprúd. Všetko sa len prepojilo s technológiou v šachte alebo záhradnom domčeku.

Všetky napojenia na systémy filtrácie, vyhrievania alebo osvetlenia urobia chlapci z Bazény Krajča. Použili komponenty zo špeciálnych odolných materiálov. Nepracujú s obyčajnými bazénovými hadicami, ktoré sa môžu v krajine ľahko poškodiť. Dajte pozor, aby rozvody boli pokiaľ možno v jednotnom spáde. Uľahčí Vám to nemalú prácu pri zazimovaní bazéna, kedy je potrebné, aby v rúrkach nebola ideálne žiadna voda.

 

Obetónovanie bazénu

Schody bazéna je vhodné podmurovať bloky strateného debnenia, prípadne napružiť a podbetónovať (musí sa zaplniť betónom celý priestor pod schodmi). Na to si dajte zvlášť pozor, pretože pri nedostatočnom podbetónovaní sa Vám budú schody časom prešľapávať.

Schodiská sme betónovali zároveň s bazénom. Polystyrén pod neho nevkladajte, pretože by sa schody mohli začať časom prehýbať. Betón sme napchali čo najviac do všetkých kútov a tiež pod nášľap schodu tak, aby sa schod neprehýbal. Každopádne je potrebné schody pred betónovaním podoprieť, pretože pod ťarchou vody má schodiskový roh bazéna tendenciu klesať.

Nikdy sa nesmie stúpať na schody, pokiaľ pod nimi nie je betón úplne zatvrdnutý!

Napúšťanie bazéna vodou a obetónovanie
Príprava hornej betónovej dosky

Laminátový bazén sme si objednali s izoláciou bočných stien. Pretože plánujeme vodu do budúcna ohrievať tepelným čerpadlom, vybrali sme si zateplenie o sile 5 cm XPS polystyrénom. Voda sa tak v bazéne udrží dlhšie teplá.

Do bazéna napustíme 20 cm vody a môžeme začať s obetonovávaním bazéna. Pri betónovaní postupne dopúšťame vodu tak, aby bola hladina vody vyššia o 20 cm ako betónová vrstva. Betón nehutníme, rovnomerne obetónovávame okolo celého bazéna. Všetky práce zvládnete za 2 – 3 dni. Určite sa s betónovaním neponáhľajte a nesnažte sa všetko zvládnuť za jeden deň.

Musíme upozorniť aj na to, že je potrebné strážiť rovinnosť stien a bazénového lemu, ktoré sa môžu niekedy začať deformovať pod ťarchou hádzaného či hutneného betónu a napúšťanej vody.

Ak chcete mať väčšiu istotu, že sa vám steny nezdeformujú, môžete bazén zapažiť latami, spevníte tak steny pri betónovaní. My sme bazén nezapažili a len sme sa snažili strážiť rovinnosť pri obetónovaní, napriek tomu sa nám stalo, že na niekoľkých miestach nie sú steny úplne rovné, ale nie je to nič čo by bolo do očí bijúce.

Príprava vrchnej betónovej dosky

Akonáhle je betón vo výške 20 cm pod bazénovým lemom, začíname s prípravou betónovej dosky okolo bazéna. Záleží na tom, ako chceme mať dosku širokú (odporúčame minimálne 60 cm okolo bazéna a predĺžený 3 m za bazén), doska nesmie mať spád (po montáži zastrešenia sa koľajnice prehnú a zastrešenie pri pojazde drhne). Potom dosku zašalujeme a tým ju určíme budúci tvar. Dosku vyplníme karí sieťou, aby bola vystužená a po zabetónovaní nepraskla (napr. pôsobením mrazu v zimnom období). V prípade, že bude inštalované zastrešenie, mala by mať betónová doska hrúbku betónu minimálne 15 cm a mala by byť dobre armovaná.

Po zašalovaní je možné začať s betónovaním. Musíme si uvedomiť, že tento betón bude vystavený rôznym poveternostným podmienkam (mráz, vlhko, horúco) a preto je nutné použiť kvalitnejší betón. Odporúčame ideálne konštrukčný betón C25 priamo z miestnej betonárky, ktorý má o trošku menšiu nasiakavosť a tým pádom aj dlhšiu životnosť, cenový rozdiel oproti základnému betónu C20 a C25 je rádovo sto korún na m3. Určite by sme nedoporučili betónovať hornú dosku svojpomoci, pretože v klasickej miešačke nenamiešate betón konzistentne s presnými dávkami špeciálnej chémie a tým viac utrpí životnosť celej betónovej dosky.

Pretože sme mali v pláne zastrešenia vysoké, pochôdzne a chceli sme mať viac miesta aj pod zastrešením, mala naša doska rozmer 6 x 11m a padlo na ňu takmer 9m3 betónu, tzn. celý mix.

Armovanie a debnenie pre hornú betónovú dosku
Liatie betónu pre hornú dosku bazéna

Finálny povrch

Dlho sme váhali nad finálnym povrchom, avšak keď sme si uvedomili nedostatky a pozitíva každého z nich, tak sme nakoniec vybrali kamenný koberec Piedra s kvalitnou živicou. Skúsim vám priblížiť, čo ovplyvnilo naše rozhodnutie.

Betónová zámková dlažba nevyzerá pri bazéne veľmi dobre. Terasová dlažba je trvanlivá, dobre sa udržuje, avšak v lete páli a nemá dobré protišmykové vlastnosti, čo je v okolí bazéna zásadné, navyše ak chcete zastrešenie, je vhodné dlažbu okolo bazéna lepiť. Taká dlažba potom nie je veľmi trvanlivá vzhľadom na to, že sa časom väčšinou mrazom od betónu uvoľní. Existujú aj podstatne drahšie varianty - kamenná dlažba z travertínu a jemu podobné, ktoré v lete nepália, a každý kus je iný, pôsobí luxusne, avšak nehodí sa do každej záhrady.

Drevená podlaha sa zase musí pravidelne natierať, drevo sa vplyvom počasia krúti a mení svoj vzhľad. Navyše drevo nie je úplne vhodné do okolia bazénov. Moderné drevoplastové dosky (WPC) zase časom krehnú a ich cena aj za pokládku je vysoká.

Ako najvhodnejší materiál v pomere cena/úžitok/praktickosť sa nám ako najlepšou voľbou okolo bazéna javí použitie kvalitného kamenného koberca s hĺbkovou penetráciou a kvalitnou živicou (kamienok Boticino o veľkosti 2 - 4 mm so živicou od firmy Piedra). Toto riešenie má niekoľko výhod: nešmýka sa, netrpí mrazom, má veľa farebných odtieňov, vyzerá elegantne, nie sú vidieť žiadne škáry a je umývateľná. Je odolná voči bazénovej chémii a soli a netvorí sa na nej kaluže. Oproti dlažbe na priamom slnku nepáli a môžete po nej pohodlne chodiť bosou nohou. Jedinú nevýhodu, ktorú sme od svojich známych zaznamenali je žltnutie svetlých kamienkov a vydrolovanie kamienkov. To nám však bolo vyvrátené výrobcom a bolo nám doporučené použitie najkvalitnejšej živice so zárukou 5 rokov a po tejto dobe potom obnovovací náter. Realizáciu necháme na odbornej firme, ktorá má s týmto skúsenosti.

Výsledok nášho snaženia :)

 

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539