Ako správne pripraviť bazén po zime na novú sezónu?
Kedy bazén odzimovať?
S prípravou bazéna na novú kúpaciu sezónu neotáľajte. Častou chybou je, že ľudia odzimujú bazén príliš neskoro, obvykle až v neskorých jarných mesiacoch. Majitelia chcú ušetriť peniaze za chémiu, elektrinu a pod. s vysvetlením, prečo by spúšťali filtráciu, keď je ešte zima. To je veľká chyba. Bazén je totiž potrebné „rozbehnúť“ skôr, než teplota vody presiahne 10 °C.
Čo teda urobiť pred prvým jarným kúpaním?
Vyčistite bazén
Odoberte zimnú plachtu alebo odsuňte zastrešenie. Vizuálne skontrolujte vnútro bazéna, či počas zimných mesiacov nedošlo k nejakému poškodeniu.
Očistite steny a dno bazéna od usadenín, pokiaľ sa Vám v bazéne urobili. Nečistoty na dne vyberte bazénovou sieťkou. Na očistenie stien nad hladinou vody môžete použiť napríklad prípravok Chemoform Čistič okrajov alebo CTX Professional – prípravok na odstránenie vápenatých usadenín z laminátových materiálov. Aplikácia je jednoduchá, stačí len v mieste nánosu naniesť nariedený prostriedok pomocou hubky alebo handričky. Potom sa prípravok nechá pôsobiť a nakoniec sa ďalšou vlhkou handričkou utrie. Nikdy prípravok neoplachujte do bazéna a nedovoľte zmiešanie s bazénovou vodou. Pokiaľ ste svoj bazén správne zazimovali, nemalo by jarné čistenie zabrať veľa času.
Pospájajte rozvody technológie
Najprv pospájajte filtračný okruh. Než pripojíte hadice, radšej prekontrolujte, že sú všetky tesnenia celé a nepoškodené. Nezabudnite tiež na vypúšťacie ventily pri čerpadlách a filtračnej nádobe. Pokiaľ je nejaké tesnenie sterele či zničené, vymeňte ho a dôkladne namažte silikónovou vazelínou. Veľmi opatrní a pozorní buďte pri pripájaní hadíc sania a výtlaku. Všetky ďalšie technológie, ako sú solárne panely, tepelné čerpadlo, soľničky, dávkovače chémie atď., sa do bazéna pripájajú na výtlak, nie na sanie!
Až zostavíte celý okruh, prekontrolujte a poprípade dotiahnite všetky spoje, aby nemohla nikde unikať voda. S citom a iba ručne (bez použitia náradia) odporúčame uťahovať plastové príruby, nech nedôjde k ich poškodeniu.
Dopúšťanie vody do bazéna
Po zostavení a prekontrolovaní technológie môžete začať s dopúšťaním vody do bazéna, a to aspoň do polovice okienka skimmera. Na napúšťanie bazéna je vhodnejšia voda z radu, pretože studničná môže byť príliš tvrdá, obsahovať kovy a podobne, zatiaľ čo voda z radu je už raz chemicky vyčistená z vodárne. Studničná voda tiež môže byť kvôli prímesiam náročnejšia a nákladnejšia na údržbu, takže úspora za vodu sa môže obrátiť proti Vám.
V prípade, že máte bazénovú technológiu nad úrovňou hladiny vody v bazéne, je potrebné ručne zaliať filtračné čerpadlo a čerpadlo protiprúdu vodou, aby bolo schopné nasať vodu zo sacieho potrubia a nasatá voda vytlačila všetok vzduch z výtlačného potrubia. Potom vždy skontrolujte prípadné netesnosti.
Ak je bazénová technológia umiestnená pod úrovňou hladiny vody, je naopak nutné pri napúšťaní bazéna v okamihu natekania vody do otvorov (vratné trysky, skimmer, protiprúd či akákoľvek iná atrakcia) technológiu skontrolovať, či niekde nejaký spoj či šróbenie netečie.
p>
Úprava vody v bazéne
Väčšina našich zákazníkov má skôr tvrdšiu vodu, preto po napúšťaní bazéna odporúčame použiť napr. Stabilizátor tvrdosti od firmy Proxim. Jedna litrová fľaša je určená na 20 m3. Prípravok bráni tvorbe vápenitých usadenín na stenách aj tvorbe minerálnych zafarbení a zákalov tým, že na seba viaže ióny vápnika, železa, mangánu a medi.
Kvalita vody a množstvo spotrebovaných chemických prípravkov sa odvíja od hodnoty pH. Hodnotu pH je možné merať ručne pomocou prúžkových, kvapkových či tabletových testerov alebo automaticky. Optimálne rozmedzie pH by malo byť medzi hodnotami 6,9 – 7,5.
Ak máte v bazéne pH nižšie ako 6,9, použite prípravok na zvýšenie pH. V obchode býva pod názvom pH+, v ponuke bývajú granulátové aj tekuté prostriedky. Ak máte pH vyššie ako 7,5, aplikujte prípravok určený na zníženie pH, v obchode pod názvom pH-. Vo väčšine prípadov sa stretnete s tendenciou vstúpajúceho pH, ktoré budete zrážať prípravkom pH mínus.
Dezinfekcia bazénovej vody
Akonáhle ste vodu ošetrili proti tvrdosti a upravili hodnotu pH, je potrebné nastaviť počiatočnú úroveň dezinfekcie. To záleží na tom, akým spôsobom vodu vo svojom bazéne dezinfikujete.
Ručné dávkovanie bazénových tabliet
Na začiatok nie je dobré zvoliť bežne používané kombinované tablety, pretože sa rozpúšťajú príliš pomaly a dosiahnutie počiatočnej úrovne dezinfekcie by trvalo príliš dlho. To je problém predovšetkým pri teplejšej vode, ktorá je z podstaty veci náchylnejšia na tvorbu siníc. Na začiatok odporúčame použiť chlór šok, napr. Chlórový granulát rýchlorozpustný od spoločnosti Chemoform. Pri dávkovaní sa riaďte kubatúrou bazéna.
Poloautomatická jednotka na slanú vodu
Skontrolujte, že ste poloautomatickú jednotku zapojili správne. Filtráciu nastavte na plných 24 hodín filtrácie a solonizačnú jednotku nastavte na dvojnásobný výkon oproti bežnej prevádzke. Po skončení úvodného dvadsaťštyrihodinového cyklu prepnite jednotku aj filtráciu na štandardnú sezónnu prevádzku.
Automatická jednotka na slanú vodu
Automatickú jednotku na slanú vodu skompletizujte a skontrolujte, vrátane príslušných sond. Overte dostatok chémie v bareloch a ich pripojenie do systému, to samozrejme platí aj pre automatickú solinazačnú jednotku. Tým končí všetka Vaša práca, stačí zapnúť a celú sezónu sofistikovaná technológia vodu sama meria a dávkuje chémiu.