Bazénové pľuzgiere alebo osmóza gélu

Sklolaminát je materiál, ktorý je pružný, ľahký, odolný a ľahko sa udržuje. Jeho životnosť presahuje 100 rokov, pretože sklo, z ktorého je materiál vyrobený, sa kvôli svojej minerálnej povahe dlho rozkladá. Nie je náhodou, že sa tento materiál používa na vystuženie plastov a že sa často používa v lodiach, autách, vaniach, surfoch, tyčiach a ďalších konštrukčných materiáloch. Aj napriek tomu sa môžete stretnúť s problémom prezývaným ako Bazénové pľuzgieriky. Často sa nás, na tento problém, v súvislosti s laminátovým bazénom, pýtate. A preto, že rokujeme s našimi zákazníkmi vždy fér, zakladáme si na priateľskom vzťahu aj na našich vysoko kvalitných bazénoch, rozhodli sme sa o tom napísať celý článok.

Trocha fyziky alebo Čo je osmóza?

Osmóza je fyzikálny proces, pri ktorom kvapalina alebo tekutina pri pôsobení tlaku prechádza polopriepustnou membránou a jej pórmi. Laicky povedané osmóza gélu spôsobuje u nekvalitných laminátových bazénov povrchovú vadu, ktorá sa laicky nazýva ako „bazénové pľuzgieriky“. Finálny gelcoat lak, čo je lesklý a vodotesný materiál, ktorý pokrýva štruktúru bazéna, časom stráca svoje vlastnosti a stáva sa priepustným a mikroporéznym, čo umožňuje priechod vlhkosti.

Keď sa gélový povrch stane mikroporéznym, umožňuje vode, prechádzať štruktúrou bazéna a mnohokrát aj vychádzať von z vonkajšieho plášťa bazéna, čo sa môže prejavovať úniky vody. To platí aj v opačnom smere - vlhkosť z okolitej zeminy, ktorá obklopuje laminátový bazén, sa môže časom nahromadiť. v mikropóroch vonkajšieho plášťa bazéna, a vytvoriť viditeľné bubliny zvonku. Najčastejšie sa to prejavuje čiernymi škvrnami, ktoré keď prasknú, vypustia veľmi nepríjemnú načernalú tekutinu. Okrem nevzhľadnosti, bazénové pľuzgieriky časom spôsobia odlupovanie vrchnej vrstvy bazéna.

Osmoza

Ako spoznať osmózu v bazéne?

  • Prítomnosť pľuzgierov na povrchu s tekutinou vo vnútri.
  • Tekutina z pľuzgierov je lepkavá a zapácha po octe. Má červenohnedú až čiernu farbu.
  • Pomocou pH papierika môžete merať kyslosť kvapalín. Hodnota medzi 3 – 6 ukazuje na prítomnosť osmózy.
  • Merania vykonané vlhkomerom ukazuje vysokú mieru vlhkosti v lamináte.
  • Chyby gelcoatu, drobné praskliny, veľmi jemné dierky, belavé vlákna na povrchu.

Nikto samozrejme stovky drobných hrčí na vnútornej stene svojho bazéna nechce. Týmto neduhom trpia predovšetkým nekvalitné laminátové bazény, ktorým chýbajú zásadné bariérové ochrany, alebo bazény, pri výrobe ktorých boli použité nekvalitné zložky alebo neboli dodržané výrobné postupy. Pri takýchto bazénoch sa s týmto neduhom môžete stretnúť aj do dvoch rokov od jeho sprevádzkovania. So zárukou to býva zložité, pretože sa predajcovia oháňajú tým, že si za to môžu používatelia sami.

Zo svojho bezúdržbového bazéna sa určite chcete tešiť niekoľko desiatok rokov, a nie sa po dvoch rokoch trápiť s reklamáciou, brúsením steny alebo ďalšími stavebnými úpravami novo inštalovaného bazéna. Preto vyberajte len z overených dodávateľov, ktorí sú navyše aj výrobcami. Len tak máte zaručené, že viete čo kupujete a dodávateľ vie čo predáva a preto môže zároveň riešiť akýkoľvek problém so svojim bazénom. Pri kúpe nekvalitného laminátového bazéna vám môžu zostať po pár rokoch oči pre plač, pretože sa nenájde nikto kto by bazén pochybného pôvodu a zloženia opravil.

Bohužiaľ bazénové pľuzgiere nemožno vylúčiť ani u tých najlepších laminátových bazénov a aj my po dlhých rokoch prevádzky bazénov ojedinele riešime tento problém. Ale dosť bolo strašenie! Nebojte, nie je to tak čierne ako sa môže zdať. Za viac ako 30 rokov prevádzky našej laminátovne to bolo len pár kusov, ktoré sme vo všetkých prípadoch opravili na mieste, priamo u zákazníka tak, že to opravované miesto nešlo poznať.

V praxi sa stretávame s osmózou najčastejšie pri bazénoch s atraktívnym trblietavým "3D" povrchom. 3D vrstva je pre zákazníkov veľmi atraktívna. My ju však v našich bazénoch nepoužívame. Pridanie ďalšej prísady do živíc môže spôsobiť vzduchovú mikrobublinku, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť potenciálne riziko osmózy.

 

Čo robíme preto, aby ste sa s osmózou nestretli?

Aplikujeme niekoľko bariér proti osmóze
Naše laminátové bazény sú vyrobené z 6–11 mm hrubého sklolaminátu a opatrené niekoľkými ochranami proti osmóze.

Dôležité vrstvy laminátu zosilňujeme opakovanými nátermi
Pri vrstve ako je finálny gelcout aplikujeme viac náterov pre ešte väčšiu vodeodolnosť.

Na použitých materiáloch nešetríme.
Používame materiály popredných európskych dodávateľov, ktoré máme rokmi overené.

Nepoužívame 3D vrstvy
ani žiadne iné dekoračné prvky, ktoré sa primiešavajú do náterov a môžu pôsobiť v budúcnosti problémy.

Osmózu vieme opraviť
Ako výrobcovia si s týmto neduhom vieme poradiť – osmózu zbrúsiť a bazén prelaminovať a rozleštiť tak, že nič nespoznáte. Bazén tak bude ako nový.

Čo pre to môžete urobiť vy?

Držať teplotu vody do 30 °C
Nie vždy to v lete ide, zvlášť keď máte zastrešenie. Avšak pokiaľ používate tepelné čerpadlo, pravdepodobne vie aj chladiť a strážiť optimálnu teplotu vody.

Udržiavať optimálne pH vody
Pravidelne merajte pH vody a snažte sa jej hladinu držať v rozmedzí 6,8 a 7,5. Toto by ste mali dodržiavať vždy, už kvôli zaisteniu účinnosti bazénovej chémie.

Udržiavať optimálnu hodnotu chlóru
Maximálnu koncentráciu chlóru v bazéne udržujte na hodnote 1 mg na liter. Hodnotu chlóru zistíte pomocou špeciálnych meracích papierikov, ktoré merajú aj hodnotu pH vody.

Používať vhodné chemické prostriedky
V bazéne používajte len chémiu, ktorá je určená pre laminátové bazény a vždy v odporúčanom dávkovaní.

Tento ojedinelý problém je našťastie zrejme jedinou nevýhodou laminátových bazénov, s ktorou sa môžete v budúcnosti stretnúť. Oproti plechovým, plastovým či betónovým bazénom, laminátové bazény vyhrávajú na celej čiare. Prečítajte si naše porovnanie v článku Prečo vybrať laminátový bazén.

Výberu svojho sklolaminátového bazéna venujte starostlivú pozornosť. Je to investícia na niekoľko desiatok rokov. Pokiaľ vás zaujíma viac o problematike osmózy gélu a prípadných opravách, kontaktujte nás. Radi vám všetko vysvetlíme. A nebojte sa, u nás robíme všetko pre to, aby ste sa s osmozou pokiaľ možno nikdy nestretli.

 

 

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539