Filtrácia bazénovej vody

Údržba vody v bazéne sa čistí dvoma vzájomne previazanými systémami. Filtráciou, ktorá vodu preháňa cez pieskový či iný filter, a zbavuje ju mechanických nečistôt. Druhým nevyhnutným systémom údržby vody v&bazéne je dezinfekcia.

Kvalita filtrácie je pre údržbu vody v bazéne zásadná. Bude v behu vždy niekoľko hodín v kuse, preto ju vyberajte veľmi starostlivo. Každé filtračné zariadenie sa skladá z čerpadla a filtračnej nádoby s pieskom. Pri výbere filtrácie zohľadnite aj bazénovú vodu. Napríklad slaná voda v bazéne má nepopierateľne pozitívny vplyv na ľudský organizmus, ale rovnako tak devastujúci vplyv na menej kvalitné kovové súčasti bazénových technológií. Pri výbere filtrácie vyberajte takú, ktorá má deklarované použitie aj pre bazény so slanou vodou.

Bazénová filtrácia

Piesková filtrácia v nadzemnom priestore pre technológiu

Bazénová filtrácia v šachtici

Piesková filtrácia v nadzemnom priestore pre technológiu

 

Piesková alebo kartušová filtrácia?

Piesková filtrácia pracuje na jednoduchom princípe, ktorý využívali aj zlatokopi v ryžoviskách. Čerpadlo nasáva vodu do filtračnej jednotky, v ktorej je špeciálna piesková kremičitá náplň (optimálnu zrnitosť piesku odporúčame medzi 0,5 až 1,2 mm). V piesku sa nečistoty zachytia a voda sa vracia do bazéna zbavená všetkého smetia.

Kartušová filtrácia pracuje na princípe papierového filtra. Je vhodná iba do malých bazénov, neočakávajte od nej žiadny oslnivý výkon. Zatiaľ čo piesok sa ľahko prepiera, papierový filter v kartušovej filtrácii sa musí vybrať a zložito čistiť. Spotreba filtrov do kartušovej filtrácie je aj pri malých nafukovacích bazénoch niekoľko za sezónu. Našim zákazníkom montujeme vždy len pieskové filtrácie.

 

Aké filtračné médium môžeme použiť?

Štandardnou náplňou je kremičitý piesok, ktorý je schopný odstrániť z vody nečistoty o veľkosti 20 mikrónov a viac. Pre predstavu biela krvinka má 25 mikrónov, ľudský vlas 50 mikrónov. Menšie nečistoty musí zničiť samotná dezinfekcia vody - UV lampa, chlór atď. Filtračný piesok obsahuje jemné zrnká s ostrými hranami, ktorými zachytáva nečistoty. Za pár rokov sa ostré hrany omieľaním vody stanú hladkými a stratia tak svoju filtračnú schopnosť. V tom prípade musíte piesok vymeniť. Piesok sa mení v závislosti od jeho znečistenia po 3 - 5 rokoch.

Namiesto piesku je možné použiť aj iné materiály - zeolit, filtračné sklo, filtračné guličky atď. Vaša filtrácia však musí tieto materiály podporovať, inak môže dôjsť k poškodeniu filtrácie. Do filtrácie používajte vždy filtračnú náplň, ktorá sa uvádza v návode na použitie filtrácie.

Zeolit má celý rad výhod oproti piesku - má lepšiu filtračnú schopnosť (zachytí viac nečistôt ako piesok), bazén nepotrebuje toľko chlóru a nie je potrebné také množstvo zeolitu ako piesku. Zeolit ​​však býva o niečo drahšia ako klasická piesková náplň.

Filtračné sklo je relatívne nový filtračný materiál, ktorý sa pýši lepšou filtračnou schopnosťou ako piesok. Potreba výmeny nie je taká častá ako o filtračnom piesku. Vydrží až 2x dlhšie ako piesková náplň. Filtračné sklo má vyššiu hmotnosť ako piesok a tak postačí dať do filtračnej nádoby cca o 20% menej filtračného skla ako v prípade piesku. Z dôvodu pomalšieho opotrebovania, stačí filtračnú náplň vymeniť treba po 5 rokoch a vyššie.

Ďalším moderným filtračným médiom sú filtračné guličky, ktoré majú excelentnú účinnosť - vedia absorbovať väčšie množstvo nečistôt. Zachytí aj nečistoty o veľkosti 0,003 mm. Na porovnanie - filtračný piesok zachytí nečistoty o hrubosti 5 - 10x vyššie. Sú ľahké a manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá. Navyše filtráciu, vďaka svojej ľahkosti tak neopotrebováva. Vďaka nízkej tlakovej strate (cca 0,02 bar) ušetríte za energiu.  Filtračný piesok má približne 10x vyššiu tlakovú stratu vďaka svojej hmotnosti. Ani potreba prepierania média nie je taká častá. Piesková náplň by sa mala preplachovať 4x častejšie ako filtračné guličky. Na druhú cena takého média je niekoľkonásobne vyššia ako piesku. Návratnosť sa však uvádza už do dvoch rokov prevádzky filtrácie. Filtračné guličky sú vhodné takmer do každej pieskovej filtrácie.

Ako na údržbu?

Jedinou možnosťou ako udržiavať pieskové filtre je ich spätné preplachovanie. Tým sa piesok čistí od nečistôt a čerpadlo odpadovú vodu vháňa do odpadu. Hlavný ventil filtrácie otočíte do polohy pre spätný preplach. Zhruba 1-2x mesačne odporúčame piesok preprať. To robte zásadne pri vypnutom čerpadle, pretože inak si filtráciu môžete poškodiť. Údržba a čistenie filtračného systému predlžuje jeho životnosť. Všetky pieskové filtre používajú manometer, ktorý nám sám povie, kedy je potrebné čistenie alebo preplachovanie.

 

Ako účinnú filtráciu potrebujeme?

Voda v&bazéne by mala prejsť filtráciou zhruba 1 x za 4-5 hodín. Pri jednotlivých filtráciách sa stretnete s filtračným výkonom, ktoré vychádzajú z ich účinnosti. Na správny výpočet potrebujete poznať objem vody bazéna. Napríklad bazén Nela má objem 24 m3, filtrácia pobeží každých 5 hodín = 24/5 = cca 5 m3. Filtrácie bývajú dimenzované do vzdialenosti 10 metrov od bazéna. Ak musíte filtráciu osadiť ďalej od bazéna, odporúčame zvoliť o rád vyšší výkon. V tomto prípade sa ponúka ako dostatočná filtrácia s výkonom 6 m3. To však nie je dostatočné, ak vezmeme do úvahy, že budete chcieť do budúcnosti pripojiť do okruhu tepelné čerpadlo, solinátor či inú technológiu. Pripojené zariadenia majú tlakové straty, ktoré vyšším výkonom vykompenzujete. Pokiaľ navyše budete využívať bazénový vysávač, tak vyšší výkon filtrácie určite oceníte. Pre bazén Nela odporučíme teda filtráciu s výkonom 9 m3.

Aké filtračné zariadenia inštalujeme u našich zákazníkov?

U našich zákazníkov inštalujeme overené značkové filtračné technológie – predovšetkým pieskovú filtráciu TOP VF 450 NOX 12M a TOP VF 500 NOX 12M s výkonom 9 a 12 m3. Čerpadlá sú určené na akýkoľvek typ dezinfekcie bazénovej vody. Filtračná nádoba vyrobená z HDPE (polyetylén s vysokou hustotou), preto je schopná odolať tlaku až 4 bary. Samonasávacie čerpadlo NOX má celoplastovú čerpadlovú časť a povrchovo upravenú hliníkovú skriňu motora. Hriadeľ je vyrobený z nerez ocele AISI 420 a zatesnený grafitovou mechanickou upchávkou. Filter obsahuje špeciálny dvojitý filtračný kríž na maximálne efektívne filtrovanie vody. Medzi najväčšie výhody patrí:

  • plocha filtračnej vrstvy väčšia až o 30 %
  • menšia frekvencia spätného preplachu
  • unikátne tesnenie medzi filtrom a 6-cestným ventilom
  • klem sa uťahuje bez použitia náradia
  • telo filtra HPDE
  • ľahká inštalácia, údržba a výmena
Bazénová filtrácia TOP VF 450 NOX

Filtrácia TOP VF 450 NOX

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539