Ako ohrievať bazénovú vodu?

Technológie ohrevu vody sú v porovnaní s našimi prvými bazénmi pred tridsiatimi rokmi o svetelné roky ďalej. Dnes si už môže dovoliť ohrievať vodu vo svojom bazéne skutočne každý. Popri komfortnom pocite ohrev vody, zvlášť v kombinácii so zastrešením, predlžuje kúpaciu sezónu o dlhé mesiace.

Zateplenie sten a dna bazéna

Myslite veľkoryso a počítajte so zateplením bazéna už pred jeho kúpou. Všetkým našim zákazníkom odporúčame zateplenie bazénovej vane tvrdeným polystyrénom XPS, ktorý dobre odoláva tlakom zeminy a zvýšenej zemnej vlhkosti.  Pri stavebných prácach počítajte so zateplením nielen stien, ale dna bazéna. Zateplením bazéna dlhodobo ušetríte nemalé čiastky pri ohreve vody a súčasne zvýšite komfort kúpania, pretože vďaka izolačnej vrstve budú steny bazéna pocitovo teplejšie na dotyk.

Zastrešenie bazénu

Zastrešenie bazéna nie je žiadny luxus, ale racionálne rozhodnutie. Zjednodušíte si údržbu bazéna a výrazne zlacníte jeho prevádzku. A predovšetkým, zakrytím bazéna chránite deti alebo domácich miláčikov pred tragédiou. Zakrytie bazéna tepelne izolačnou plachtou, bezpečnostnými lamelami alebo dokonca zastrešením bráni ochladzovaniu a odparovaniu vody. A každý rozumný majiteľ bazéna dnes už vie, že zastrešený bazén znamená menej práce s ním.

Cena zastrešenia sa odvíja od zvoleného typu zastrešenia a samozrejme veľkosti bazéna, počítajte s čiastkou rádovo desiatok tisíc - povedzme od 60 000 Sk vyššie. Pri vyšších zastrešeniach sa ceny pohybujú cez 120 000 Sk a viac.  Avšak je to investícia na dlhé roky. Predlžujete si kúpaciu sezónu, znižujete náklady na údržbu a vďaka skleníkovému efektu aj energie vynaloženej na ohrev a samozrejme predlžujete životnosť bazéna.

Našim zákazníkom pri riešení návrhu bazénu vždy odporúčame počítať s budúcim zastrešením a ohrevom vody. Pri príprave je to zanedbateľná položka a Vy ste pripravení, až budete chcieť časom zvýšiť komfort svojho kúpania. Máme mnoho zákazníkov, ktorí si vystačia len so zastrešením. Ale pokiaľ by Vám len slniečko nestačilo, dopojenie ohrevu vody je otázka pár hodín času.

Solárny ohrev

Solárne kolektory sú populárny environmentálny variant, ako ohrievať vodu v bazéne. Umiestňujú sa na miesto, kam dopadá maximum slnečných lúčov. Počet panelov sa odvíja od veľkosti bazéna a jednotlivé panely sa prepájajú hadicami. Pokiaľ si prajete udržiavať konštantnú teplotu vody, je možné solárne kolektory doplniť automatickou reguláciou. Vstupná investícia do solárnych kolektorov je cca od niekoľko tisíc vyššie, výhodou je po mnoho rokov bezúdržbová prevádzka.

Solárne kolektory však fungujú, iba ak svieti slnko, pri zatiahnutej oblohe Vám môžu naopak vodu v bazéne dokonca vychladiť. Navyše množstvo spojov zvyšuje riziko netesnosti a tiež sa ťažko zazimovávajú, preto ich použitie neodporúčame. 

Za ďaleko účinnejší spôsob ohrevu vody považujeme zastrešenie. Ak svieti slnko a solárny panel by ohrieval vodu, ohrieva sa skleníkovým efektom voda cez zastrešenie bazéna. Pokiaľ je zamračené, priechodom vody cez solárny panel sa voda skôr ochladzuje. V takom prípade zastrešenie aspoň znižuje chladnutie bazéna.

Elektrický ohrev

Elektrické priamotopy sú v ohrievaní vody veľmi účinné, ale ich prevádzka je veľmi drahá. Predtým sa elektrické vykurovanie používalo pomerne často, ale dnes odporúčame oveľa efektívnejšiu technológiu tepelného čerpadla, ktoré oproti elektrickému ohrevu funguje až 9x lacnejšie.

Tepelný výmenník

Vďaka výmenníku môžete ohrievať vodu v bazéne energiou z vykurovacieho okruhu Vášho domu, z automatického kotla na uhlie či plynového. Výmenník sa postará o oddelenie týchto dvoch okruhov (vody v bazéne a zdroje energie) a taktiež o distribúciu tepla zo zdroja do vody. Niekedy sa stretávame s dotazom na vykurovanie bazéna plynom.  Z ekonomického hľadiska je to nezmysel.  Uvažujte radšej tepelné čerpadlo, je to oveľa racionálnejšia voľba.

Tepelné čerpadlo

Tento spôsob ohrevu kombinuje výhody solárneho a elektrického ohrevu. Čerpadlo využíva z 20 % elektrickú energiu a z 80 % okolitý vzduch. Preto získate napríklad 10 kilowattov tepelnej energie za dva kilowatty elektrickej energie. Pre lepšiu predstavu: pri elektrickom ohreve je tento pomer cca päťkrát nevýhodnejší - iba 1: 1. Kvalitné tepelné čerpadlo je možné zaobstarať od cca 25 tisíc korún bez DPH, ale samozrejme záleží na veľkosti bazéna. S vyšším objemom vody sa zvyšujú aj nároky na výkon čerpadla.

Bazénové tepelné čerpadlo je spolu so zastrešením bazéna ten najvhodnejší spôsob ohrevu vody. Tepelné čerpadlo využijete predovšetkým na jar a na jeseň, keď na ohrev vody nestačí slniečko a zastrešenie. Cez leto je tepelné čerpadlo väčšinou vypnuté. Kvalitnejšími jednotkami možno vodu prípadne aj chladiť, ak by ste v parnom lete chceli chladnejšie osvieženie. Čím vyššia teplota vody, tým nižšia účinnosť dezinfekčných látok - možnosť chladenia teda príde vhod.

Bazénové tepelné čerpadlo Brilix

Bazénové tepelné čerpadlo Brilix XHP FD PLUS

Tepelné čerpadlá sa nelíšia len svojim výkonom, ale samozrejme aj kvalitou a efektivitou. Pri tepelných čerpadlách si radšej priplaťte za kvalitnú jednotku. Drahšia vstupná cena je vyvážaná lacnou prevádzkou, nízkou hlučnosťou a dlhšou životnosťou, takže sa Vám vstupné náklady rýchlo vrátia.

Výrobcovia totiž väčšinou uvádzajú výkony a efektívnosť pri cca 24–26 °C teploty vzduchu, z ktorej teplo odoberajú. Pokiaľ však je vonku tak teplo a Vy máte bazén zastrešený, je tepelné čerpadlo vypnuté, pretože vodu ohrieva slnko. Bazén potrebujete vyhrievať, keď je vonku 10–20 °C. Bohužiaľ to lacnejším jednotkám dochádza dych. Vo výsledku potom tieto jednotky musia bežať celý deň a niekedy ani tak vodu dostatočne neohrejú. Naopak dobre zvolené kvalitnejšie tepelné čerpadlo zaistí teplú vodu napríklad už od apríla do novembra s nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Efektivita tepelného čerpadla sa označuje faktorom COP. Toto číslo znamená, koľko kW tepla vyrobí tepelné čerpadlo z jednej kW odobranej z elektrickej siete. To znamená, že napríklad tepelné čerpadlo s faktorom COP 9 vyrobí z 1 kW odobrané z elektrickej siete celkom až 9 kW tepla. To však platí pre ideálne podmienky – minimálna okolitá vlhkosť a vysoká teplota vzduchu (od 26 °C vyššie). Hodnota COP sa udáva pre rôzne teploty okolitého vzduchu. Čím nižšia vonkajšia teplota, tým sa COP znižuje. Vždy sa pozerajte na účinnosť tepelného čerpadla pri teplotách nižších (10 - 20 °C).

Aké tepelné čerpadlá ponúkame?

Našim zákazníkom ponúkame rokmi osvedčené tepelné čerpadlá od spoločnosti Brilix - XHP&FD&PLUS a Aquark Mr Silence MSC. Výkon dimenzujeme podľa objemu bazéna. Prevádzkové podmienky tohto čerpadla sú od +10 - 45 ° C vie vodu ako ohrievať, tak v parných dňoch aj chladiť. Tepelné čerpadlo Aquark Mr Silence je revolučné bazénové tepelné čerpadlo, ktoré využijete ako v lete, tak v zime. Je extrémne tiché, šetrné k životnému prostrediu a môžete ho ovládať mobilným telefónom aj na diaľku. Na trhu sú k dostaniu aj tepelné čerpadlá, ktoré vedia pracovať pri okolitých teplotách od -5 °C, avšak iste na úkor efektivity a spotreby.

Dimenzovanie tepelných čerpadiel

Objem bazéna Odporúčaný optimálny výkon tepelného čerpadla
0 – 20 m3 5–10 kW
20 – 30 m3 10 kW
30 – 40 m3 13,5 kW
40 – 50 m3 17,5 kW
3-cestný obtokový okruh

3-cestný obtokový systém pre tepelné čerpadlo

Príprava na inštaláciu zdroja vykurovania

Ak o tepelnom čerpadle uvažujete do budúcnosti a nechcete ich pripájať hneď, potom odporúčame nechať si vyhotoviť samostatne uzatvárateľný okruh, tzv. bypass. Do systému potrubia sa nainštaluje obtok s 3 uzatváracími kohútikmi, ktoré umožnia kedykoľvek ľahko pripojiť do okruhu ďalšiu technológiu (solinátor, tepelné čerpadlo, solárny ohrev, ...) bez toho, aby došlo k úniku vody, prerušeniu chodu filtrácie alebo iným komplikáciám. 

V budúcnosti sa tak vyhnete celému radu problémov - ušetríte si tak prácu aj peniaze. Bypass si môžete nechať nainštalovať zároveň s nutnou bazénovou technológiou pri výstavbe bazéna. Tepelné čerpadlo môžete kedykoľvek neskôr do systému jednoducho pripojiť bez toho, aby ste museli vypúšťať vodu z celého okruhu.

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539