prečo vybrať laminátový bazén?

Zvažujete vlastný bazén?  Dobre robíte.  Vlastný bazén nie je nevyhnutný výdaj, ale dlhodobá investícia do Vášho zdravia a životnej pohody. V prvopočiatku musíte zvoliť, aký bazén chcete.  Nafukovacou cachtáciou pre mrňatá? Plastový na kúpanie počas pár letných týždňov? Laminátový, ktorý vydrží niekoľko desiatok rokov aj pri každodennom používaní?

1. Obstarávacia cena bazéna

Máte obmedzený rozpočet? Potom zrejme nebudete bagrom vykopávať zeminu pre betónový či keramický bazén. Najlacnejší je bazén s nafukovacím golierom alebo mierne odolnejší plechový bazén s vnútornou fóliou. Životnosť oboch typov je maximálne 3–8 rokov. Drahšie sú plastové bazény. Laminátové bazény sú len nepatrne drahšie ako plastové, ale budete ich bez straty kvality používať oveľa dlhšie.

Najdrahším variantom sú keramické a nerezové bazény. V súkromných záhradách nerezový bazén vzhľadom k vysokej cene neuvidíte. Keramické bazény sú v podstate laminátové bazény s keramickou vrstvou uprostred navyše, ktorá celý korpus viac spevňuje a bazén je tak o niečo odolnejší. Avšak povrch keramického bazéna je laminátový. Keramika by bola pre finálny povrch bazéna príliš krehká. V porovnaní s laminátovým bazénom bývajú keramické mnohonásobne drahšie, avšak neplatí, že cena je úmerná kvalite. Úžitkové vlastnosti keramického bazéna nie sú podstatne lepšie ako laminát.

Orientačné ceny jednotlivých typov bazénov s rozmermi cca 6 x 3 m sa pohybujú približne takto:

 • Oválny plechový bazén s fóliou – 39 000 Sk bez DPH
 • Kvalitnejší plastový bazén – 100 000 Sk bez DPH
 • Náš laminátový bazén Nela – 4.500 € bez DPH
 • Keramický bazén – 10 000 € bez DPH
 • Nerezový bazén – okolo 600 000 Sk bez DPH
 • Betónový bazén s fóliou – okolo 400 000 Sk bez DPH

Ak porovnáme pomer ceny, životnosti a úžitkových vlastností tvrdíme na základni našich 30 rokov skúseností, že investícia do laminátového bazéna sa rozhodne oplatí. Bazény konštruujeme, testujeme a inštalujeme viac ako 30 rokov. Veľmi dobre vieme, čo hovoríme.

2. životnosť bazénu a odolnosť

Ak je pre Vás hlavným kritériom výberu odolnosť bazéna, zabudnite na nafukovacie, fóliové či plastové bazény. Posúďte sami. Bazén s fóliou aj pri veľmi dobrej starostlivosti vydrží maximálne 10 rokov, plastový bazén zhruba 10-15 rokov, zatiaľ čo laminátový a keramický bazén majú životnosť aj viac ako 40 rokov. Je však potrebné zvoliť výrobcu, ktorý dbá na dokonalú ochranu proti osmóze, pretože tá spôsobuje bazénové pľuzgieriky na stenách bazéna.

Nerezové bazény majú vzhľadom na použitý materiál takmer neobmedzenú životnosť a úmerne tomu cenu. Kompromisom je vymurovaný bazén s vnútornou fóliou. Keď sa poškodí fólia, môžete ju vymeniť. Životnosť skeletu betónového bazéna je vysoká, avšak životnosť kvalitnej fólie len max. 10 rokov a potom sa musí vymeniť. S každou výmenou fólie či opravou bazéna Vás čakajú starosti, ktoré si obstaraním trvalého riešenia v podobe laminátového bazéna ušetríte.

Pre laminátový bazén hovorí aj technológia spracovania. Kameňom úrazu plastových bazénov sú zvary. Trhliny v bazéne sa najčastejšie objavujú práve v spojoch. Plastové bazény sa zvárajú z dosiek, fólia sa zvára po roliach. Naopak laminátové bazény neobsahujú žiadne spoje ani zvary, sú jednoliate. Laminát je navyše vystužený špeciálnou sklenou rohožou, ktorá zaručuje vysokú pevnosť. Viete, že sklolaminátové bazény sa vyrábajú z rovnako odolného materiálu ako námorné lode alebo trupy lietadiel?

Bohužiaľ v neprospech plastových bazénov hovorí aj použitý materiál. Dnes sa na ich výrobu často používa lacnejší recyklovaný plast. Ten je príliš mäkký, nebýva stálofarebný a bohužiaľ jeho povrch sa príliš ľahko poškriabe alebo odrie. Niektorí výrobcovia vyrábajú plastové bazény aj z 10 mm plastu, vydržia dlhšie ako štandardné plastové bazény, avšak niektoré nevýhody pretrvávajú. Prvé roky krásny bazén, po niekoľkých sezónach sa udržuje stále ťažšie a z roka na rok stráca na vzhľade. Plast má veľkú tepelnú rozťažnosť, preto sa steny bazéna môžu tepelnými zmenami deformovať, čím sa zvary veľmi namáhajú a časom praskajú. Pretože plast v priebehu rokov krehne, praskliny sa už nedajú obvykle opraviť. Naopak, laminátové bazény sú pevné, stálofarebné a odolné proti poveternostným a slnečným podmienkam po niekoľko desiatok rokov.

Pri výbere vysnívaného bazéna zohľadnite aj plánovaný spôsob údržby vody. Niektorým bazénom môže vadiť dnes toľko obľúbená slaná voda. Soľ je prospešná ľudskému organizmu, ale likvidačná pre kov. Dlhodobé pôsobenie soli nevydrží kovové schodíky do bazéna, plechová konštrukcia ani lacnejšie príslušenstvo. Použitie slanej vody pri nerezovom bazéne je možné, pokiaľ zvolíte kvalitnejší typ nerezu s vysokou odolnosťou. Lacná nerez hrdzaví, aj keď je to protireč. Pri kúpe bazéna je kvalita materiálu to najdôležitejšie.

Laminátové bazény Krajča majú schody zabudované priamo v&bazénovej škrupine, takže vás prípadná korózia nemusí trápiť – jednoducho tu nemá čo rezivieť. Naše bazény sú teda na dezinfekciu slanou vodou veľmi vhodné.

3. prípravné a stavebné práce

Plastové bazény bývajú o niečo lacnejšie na obstaranie, ale stavebné práce sa oproti laminátovým bazénom bohužiaľ predražia. Ak ho plánujete usadiť do zeme, musíte ho obmurovať a vystužiť. Pre zapustený plastový bazén musíte pripraviť väčší výkop a pri niektorých typoch aj silnejšiu základovú dosku. Pri betónovaní je nutné použiť drevené paženie a rozpery, čo stojí ďalší čas a peniaze. Plastové bazény nemávajú vrchný pochôdzny lem, prípadne je nahradený nepraktickou plastovou rúrkou. Niektorí výrobcovia dnes inštalujú k svojim bazénom kvalitné lemy z hliníka, ktoré sú oveľa odolnejšie a po designovej stránke krajšie. Ak sa rozhodnete riešiť chýbajúci lem špeciálnou bazénovou dlažbou, počítajte s investíciou niekoľko desiatok tisíc korún.

Vôbec najnáročnejšie stavebné práce vyžadujú murované bazény s ťažkou fóliou. Väčšinou na takú stavbu potrebujete špecializovanú firmu. Stavba takého bazéna môže trvať aj niekoľko týždňov aj mesiacov. Taký bazén vydrží prakticky naveky. Nevýhodou je však okrem vyššej ceny obstarania a nutnosť meniť každých 10 rokov fóliu. Obtiažna je aj údržba samotnej fólie.

Stavbu plastového alebo laminátového bazéna zvládnete aj svojpomocne. Stačí 10 cm hrubá základová doska (pri plastovom bazéne radšej min. 15 cm) a obsypanie zavlhnutou betónovou zmesou. Bazén z laminátu, plastový, keramický alebo nerezový bazén privezú väčšinou v kuse a ľahko ich žeriavom usadíte do pripravenej jamy. Plastový alebo laminátový bazén vďaka ich nízkej váhe môžete dokonca uložiť do pripravenej jamy aj ručne, samozrejme s pomocou niekoľkých silných pomocníkov.

4. Opraviteľnosť bazénu

V praxi je možné opraviť každý bazén, len niektorý ľahšie a niektorý horšie. V prípade opravy fóliového, plastového alebo nerezového bazéna bude oprava vždy viditeľná. Pri plastových a nerezových bazénoch sa musí poškodené miesto vyrezať a zavariť namiesto neho novú dosku alebo plech. Narušenie bude bohužiaľ viditeľné. Pri fólii veľmi záleží na type poškodenia. V prípade kvalitnej vystuženej 1,5 mm fólie je možné záplatu aplikovať priamo na pôvodnú fóliu.

Najlepšie je možné opraviť laminátový bazén s gélovým povrchom. Pri laminátovom bazéne sa porušené miesto vyreže, spätne zalaminuje, prekryjeme ho novým gélom a ten rozleštíme. Opravené miesto nespoznáte. Koniec koncov práve vďaka kombinácii odolnosti a jednoduchosti opravy sa z laminátu vyrábajú aj luxusné jachty. Oprava keramického bazéna je kvôli pridanej keramickej vrstve oveľa náročnejšia a nákladnejšia, ak nie nemožná.

5. jednoduchá údržba

Čím hladší povrch, tým ľahšia údržba. Zo všetkých druhov bazénov sa najlepšie udržuje nerezový vyrobený z kvalitnej ocele. Rovnako ľahko sa čistí aj povrch laminátových bazénov s gélovým povrchom. Plastový bazén sa ľahko udržuje spočiatku, kým má nepoškodený povrch. Ako starne, povrch je stále drsnejší. Na údržbu je najnáročnejší ten najlacnejší - fóliový bazén. Riasy fóliu zbožňujú.

Proti poškriabaniu sú samozrejme najodolnejšie bazény nerezové. Hneď za nimi keramické a laminátové bazény. Naše bazény Krajča pre vyššiu odolnosť povrchu používame špeciálnu gélovú vrstvu. Vďaka gélovému povrchu vyzerajú naše bazény naozaj luxusne, ale predovšetkým je to skvelá ochrana pred riasami, znečistením a mechanickým poškodením.

Musíme spomenúť aj zazimovanie.  V laminátovom bazéne môžete nechať vodu aj cez zimu a na jar vďaka kvalitnému povrchu a technológiám bazén ľahko odzimujete. To Bám prinesie ďalšiu úsporu času, peňazí aj práce. Nechcete predsa behať okolo bazéna, oveľa zábavnejšie je relaxovať so svojimi blízkymi v ňom.

Záverom

Múdry človek sa pri voľbe bazéna sa rozhodujte nie prvoplánovo iba podľa financií, ale zvažuje, na akú dlhú dobu bazén na svojej záhrade chce mať, koľko času chce stráviť jeho údržbou a aké sú náklady spojené s údržbou.

Prípravné stavebné práce, dláždenie, technológie a zastrešenie sú veľmi dôležité, ale najdôležitejšie rozhodnutie celého projektu súkromných kúpeľov spočíva vo voľbe bazénového telesa. Použitý materiál bazénového korpusu určuje úžitkové vlastnosti, prevádzkové náklady a životnosť. Nemá zmysel ušetriť niekoľko tisíc na lacnejšom a menej kvalitnom bazéne, aby ste za niekoľko rokov vyhadzovali ďalšie peniaze oknom za opravu či nový bazén. 

Laminátový bazén nad ostatnými víťazí - priaznivá cena, ľahká príprava, ľahká údržba a naozaj dlhá životnosť. Ale aj na laminátový bazén môžeme vyšťourat nejakú nevýhodu. Jednou z mála nevýhod je obmedzený výber tvarov a rozmerov. Nie každý si preto môže vybrať z obmedzenej ponuky a radšej siahne napr. po plastovom bazéne, ktorý sa dá vyrobiť prakticky na mieru. Najväčšími výhodami laminátových bazénov sú:

 • ľahká stavebná príprava
 • integrované schodíky s protišmykovou úpravou
 • zaoblené hrany
 • komfortný pochôdzny bazénový lem
 • životnosť desiatky rokov
 • luxusný vzhľad počas celej životnosti bazéna
 • výber z troch farieb povrchu
 • ľahká a rýchla údržba
Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539