Protiprúd vo vašom bazéne

Protiprúd je vodná atrakcia, ktorá povýši kúpanie v bazéne na oveľa vyššiu úroveň. Protiprúd Vám umožní pohodlne si zaplávať aj v malom bazéne, pretože vďaka nemu môžete kondične plávať na ploche niekoľko málo metrov vo vlastnom bazéne. Princíp protiprúdu je jednoduchý: voda je hnaná cez čerpadlo do trysiek a tie ju chrlia proti plavcovi. Záleží na sile výkonu, či vám protiprúd úplne znemožní pohyb dopredu a plávate na jednom mieste alebo pri miernom výkone spestrí detské vodné radovánky.

Trysky protiprúdu je možné nasmerovať podľa potrieb každého plavca. Pretože protiprúd vie vytvoriť značné množstvo bubliniek, získate súčasne nesmierne príjemný relaxačný prvok.  Bublinky protiprúdu ocenia kondiční športovci, ktorým umožnia systematické zvyšovanie fyzičky na vlastnej záhrade. Ešte oveľa viac ako závodní plavci milujú protiprúd deti, ktoré sa mohutným prúdom vody a vzduchu rady nechávajú niesť, zatiaľ čo dospelý si dopraje masáž boľavého chrbta.

Vstavaný alebo závesný protiprúd?

V prípade, že plánujete zapustený bazén, počítajte už pri prípravných stavebných prácach s inštaláciou protiprúdu. Pokiaľ by ste na to nemysleli hneď spočiatku, budete si musieť dodatočne kúpiť závesný protiprúd, ktorý býva podstatne drahší. O protiprúdu premýšľajte v okamihu, kedy sa rozhodujete pre samotný bazén, pretože súčasným obstaraním protiprúdu možno dôjdete k záveru, že Vám stačí menší bazén.

Výhodou vstavaného protiprúdu je zapustenie do zeme, takže neprekáža ani pohľadovo neruší pohľad na bazén.  Avšak už pri stavbe bazéna je nutné vybudovať špeciálnu strojovňu – šachtu, ktorá bude tesne priliehať k vani bazéna. Pre čerpadlo musíte vybudovať aj samostatný elektrický okruh. Zabudovaný protiprúd pozostáva z výkonného čerpadla, spojovacích armatúr, uzatváracích ventilov, pneumatického tlačidla na spínanie protiprúdu, prisávania vzduchu a elektropneumatického ovládania.

Bazénový protiprúd Brilix

Vstavané protiprúdové zariadenie Brilix Elegance 70

Do nadzemného bazéna je vhodnejší skôr závesný protiprúd, ktorý nie je problém namontovať dodatočne. Väčšina týchto protiprúdov je vybavená zabudovaným osvetlením, kúpanie pod hviezdami dodajú ešte romantickejšiu atmosféru.

Ako silný protiprúd vybrať?

Najsilnejšie protiprúdy s prietokom nad 100 m³/hod sú vhodné pre profesionálnych plavcov. Mávajú často dve trysky, prípadne aj dvojmotorovú konštrukciu. Odporúčame ich predovšetkým, ak máte doma športovcov, ktorý dlhodobo pracuje na zlepšení svojej kondície.  Vďaka silnému protiprúdu ušetríte čas aj peniaze za dochádzanie a vstupné do verejných bazénov.

Pre rekreačné a kondičné plávanie Vám stačí prietok od 70 m³/hod. Tieto protiprúdy sú zlatou strednou cestou do rodinných bazénov. Nižšie výkony sú určené vyložene pre deti, prípadne pre malé nadzemné bazény. 

Ako náročná je údržba protiprúdu?

Dvakrát ročne odporúčame nechať protiprúd skontrolovať. Pri vstavaných protiprúdoch sa vzhľadom k ich zložitej technológii určite oplatí ponechať servis na odbornej firme, ktorá po sezóne zariadenie prezrie, vyčistí a pred zazimovaním bazéna vodnú sústavu vypustí. Pri závesných protiprúdoch stačí, keď ich povrch na konci sezóny nečistôt, nechať vyschnúť a schováte na jar.

Aké protiprúdy ponúkame?

V ponuke máme niekoľko typov vstavaných protiprúdov. Najžiadanejšími bývajú protiprúdy značky Brilix, ktoré ponúkajú niekoľko úrovní výkonov za solídnu cenu. Najpredávanejším typom protiprúdu pre detské radovánky a kondičné plávanie je Brilix Elegance 70m3/hod 2,2kW 400V a pre zdatnejších plavcov odporúčame protiprúd A-JET 92 m³/hod 4,1kW 400V. Môžeme Vám tiež dodať cenovo výhodné protiprúdy Brilix Elegance v silnejších variantoch - 80 a 95 m³/hod.

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539