Roboty a vysávače

Bazénový vysávač je pre údržbu bazéna nevyhnutný.  Čím viac mechanických nečistôt a usadenín zo stien a dna vysávačom odsajete, tým je údržba vody jednoduchšia a spotreba chémie menšia. Na trhu sú k dispozícii ručné bazénové vysávače, poloautomaty, ktoré napojíte na hadicu, alebo mercedes medzi vysávačmi: automatický bazénový robot, ktorý vyčistí bazén a vôbec Vás k tomu nebude potrebovať.

Ako vybrať bazénový vysávač?

Existujú 3 základné typy vysávačov do bazéna:

  • Najlacnejšie sú ručné vysávače s teleskopom a hadicou
  • Komfortnejšiu prevádzku ponúkajú poloautomatické vysávače s hadicou
  • Najvyšším radom bazénových vysávačov sú automaty – bazénové roboty s vstavaným výkonným čerpadlom a filtrom.

Ručný bazénový vysávač

Jednoduchý vysávač pozostáva z troch častí - samotného vysávača s kefami alebo s kolieskami, z teleskopickej tyče a hadice, ktorá sa napája na filtračný okruh bazéna. Na vysávanie budete tiež potrebovať redukciu (Skim-vac), vďaka ktorej pripojíte hadicu na skimmer. Vysávač plní funkciu čistenie a odsávanie. Hubicou na tyči jazdíte po dne bazéna, spodnými kefami zbavujete bazén usadených nečistôt a cez pripojenú hadicu je znečistená voda odsávaná cez skimmer alebo saciu trysku do filtrácie. Tam sa voda preplaví pieskom a zbavená nečistôt vracia späť do bazéna. Výhodou ručného vysávača je nízka cena (v tisícoch korún), nevýhodou väčšia prácnosť a časová náročnosť samotného vysávania. Ručným vysávaním zaťažujete filtráciu, takže je nutné častejšie prepierať filtračný piesok a opotrebováva sa viac filtračné čerpadlo. Napojenie hadice na filtračný okruh vyžaduje pred použitím dokonalé zavodnenie hadice. Prípadný vzduch v hadici by mohol zbytočne preťažiť alebo poškodiť filtračné čerpadlo. Na druhú stranu ručné vysávače sú paradoxne najúčinnejšie, pretože ich ovláda človek, ktorý môže bazén povysávať precíznejšie než akýkoľvek drahý automatický robot. Týmto vysávačom sa totiž dostanete aj na miesta, kde sa žiadny automat nedostane – schody, zaoblené rohy, vnútorné rímsa.

poloautomatický bazénový vysávač

Poloautomatický bazénový vysávač

Podobný typ ako ručný vysávač, ktorý už nevyžaduje vašu prítomnosť pri čistení. Pozostáva z vysávacej jednotky, ktorá sa pri zapnutej filtrácii sama pohybuje po dne bazéna a nasáva vodu s nečistotami. Pri výbere tohto typu si treba dať veľký pozor na dostatočný výkon filtrácie. Bez dostatočného prietoku vody sa tieto vysávače nepohybujú, a tým neplnia svoju funkciu. Výhodou je cenová dostupnosť a slušný komfort pri použití, nevýhodou je nutnosť vyššieho výkonu filtračnej jednotky a absencia čistenia stien a hornej linky. Navyše je nutné častejšie prepierať filtračný piesok. Opäť je viac opotrebovávané filtračné čerpadlo. Rovnako ako manuálne vysávače, aj tieto poloautomaty vyžadujú dokonalé zavodnenie hadice.

Automatický vysávač do bazéna

Robotický vysávač do bazéna nemá žiadnu hadicu, iba plávajúci kábel. Nečistoty sa zachytávajú do filtračného vrecka alebo filtračných boxov vo vnútri zariadenia. Robot má zabudovanú elektroniku a hnacie motory, pomocou ktorých sa dokáže sám rovnomerne pohybovať po bazéne. Na spodnej strane obsahuje jeden alebo viac kief, ktoré pomáhajú uvoľniť usadené nečistoty.

Vyberať je možné z mnohých typov automatických vysávačov – od základných modelov, ktoré sa dokážu pohybovať len po dne, až po modely s pokročilou výbavou a funkciami, napr.:

  • pohyb po dne aj po stenách a hladinovej linke
  • gyroskop pre lepší pohyb v&bazéne
  • časovač na nastavenie dĺžky čistenia
  • aktívne rotujúce kefy
  • diaľkové ovládanie
  • ovládanie pomocou smartfónu
  • vozík alebo stojan
poloautomatický bazénový vysávač

Robotický vysávač Dolphin Spring

 

Robotický vysávač D Line

Robotický vysvač D Line Robotic D-200

Výhodou automatických bazénových vysávačov je minimálna prácnosť a čas strávený pri vysávaní bazéna. Vysávač nepotrebuje vašu asistenciu. Stačí ho vložiť do bazéna a ostatní zvládne sám. Nevýhodou je vyššia cena, ktorá je však kompenzovaná maximálnym komfortom.

Automatické bazénové vysávače sa skladajú z riadiacej jednotky vrátane prívodného kábla, samotného robota a prepojovacieho plávajúceho kábla. Tie lepšie sú navyše doplnené o transportný vozík, pomocou ktorého si bazénového robota doveziete, kam chcete. 

Na rozdiel od mechanických vysávačov sa automatický vysávač nenapája na filtračný okruh bazéna, takže neopotrebováva filtráciu. Automatický vysávač má vlastné čerpadlo, pomocou ktorého nečistoty nasáva do seba. Na základe použitého filtra vie filtrovať nečistoty aj o veľkosti 20 - 100 mikrónov. Po skončení čistiaceho programu stačí robota vytiahnuť z bazéna a vyčistiť zberný kôš. Stačí zberný kôš opláchnuť čistou vodou. Pokiaľ bol robot použitý v slanej vode, odporúčame aj samotného robota opláchnuť vodou.

Niekedy vám môže pripadať, že sa robot pohybuje náhodne a nemá vo svojej práci žiadny logický systém. Vedzte, že všetko má svoju logiku a robot sa tak správa napríklad preto, aby sa mu nezamotal kábel, ktorý za sebou vláči.

ktoré automaty Odporúčame?

Pri inštaláciách u našich zákazníkov ponúkame robotické bazénové vysávače popredných svetových výrobcov. Najpredávanejší automatický vysávač Dolphin Spring čistí dno a stenu do výšky 30 cm. Ešte lepší komfort ponúka plne autonómny robotický vysávač D Line  Robotic D200, ktorý čistí ako dno, tak aj steny. Niektoré si vedia poradiť aj s bazénovou linkou a čiastočne aj so schodmi. Naši zákazníci si pochvaľujú robotické vysávače ZODIAC CyclonX RC 4402 a Dolphin S200.

Žiadny automatický robot však nie je taký dokonalý, aby sa dostal úplne na každé miesto v bazéne. Všeobecne, ani tí najkvalitnejší roboti nemajú radi bazénové rohy a schodiská. Pokiaľ hľadáte dokonalosť musíte si zaobstarať klasický lacný manuálny vysávač a bazén si povysávať precízne sami :) Z vlastnej skúsenosti vieme, že roboti ušetria veľké množstvo času pri čistení a vysajú bazén kvalitne minimálne z 95%. Zvyšok je potrebné dočistiť iným spôsobom.

Koľko to stojí?

Ceny začínajú v hladinách nad 10 000 Kč pri automatoch, ktoré zvládajú pohyb po dne. Cenovo nad 20 000 Kč sú k dostaniu automaty, ktoré zvládajú aj celé steny alebo ich časti. S cenou nad 30 000 Kč sa dostanete s modelmi, ktoré sú vybavené kefami a zvládajú čistiť bazénovú linku a schody, navyše umožňujú ovládať robota na diaľku a prípadne vyberať z viacerých čistiacich programov - len dno, len dno a steny, komplet, atď.

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539