Kam uložiť technológiu? Do šachty alebo do domčeka?

To je otázka, na ktorú nemusí byť jednoznačná odpoveď a môžete dlho zvažovať či to či ono. Na začiatku sme váhali, či dať technológiu spolu s protiprúdom do skrytej priestrannej podzemnej šachty, ktorá nebude zaberať miesto na záhrade alebo do nadzemného domčeka o rozmere 2 x 1 m. Po mnohých úvahách sme došli k tomu, že si necháme postaviť malý domček z trámov a OSB dosiek. V tomto článku skúsim opísať výhody a nevýhody oboch riešení a popis stavby a vybavenia záhradného domčeka určeného výhradne pre bazénovú technológiu.

Základová doska

Domček stojí na armovanej betónovej základovej doske vo výške 10 cm, pod ktorou je zhutnená 15cm vrstva drveného kameniva kvôli odvodneniu. Pred jej vyhotovením som pripravil pripojenie na kanalizáciu, na ktorú je napojená filtrácia a prestupy na privedenie potrubia tam aj späť, tu som použil 20 cm DN koleno, ktorými sa pri inštalácii bazéna priviedlo flexi potrubie. Okolo betónu som dal nopovú fóliu kvôli oddeleniu betónovej dosky od okolitej zeminy a väčšej ochrane pred vodou. Základovú dosku sme vyhotovili spoločne so základovou doskou bazéna. Odporučil by som tiež natiahnuť na filtráciu prívod vody, kvôli dopúšťaniu vody do bazéna. Nemusíte tak ťahať hadicu k bazénu.

Základová doska pod domček s bazénovou technológiou

Izolácia

Domček je zateplený 5 cm extrudovaným polystyrénom. Izolácia minimalizuje nielen premŕzanie domčeka v zime a prehrievanie v lete, ale zaistí aj zvukovú izoláciu. Motor filtračného zariadenia môže byť hlučný. Finálne sme na domček natiahli fasádu, ktorá sa hodí k domu.

Odvetrávanie a ďalšie vychytávky

V domčeku sú nainštalované 2 vetracie mriežky kvôli cirkulácii vzduchu. Cez stenu domčeka smerom k bazénu je pretiahnutá plastová rúrka. Touto rúrkou naťahujem kábel bazénového vysávača. Jednotka robotického vysávača je zavesená v chlade a suchu v domčeku, je tak ochránená pred akoukoľvek manipuláciou, prehrievaním a dažďom. Do jednotky len zapojím kábel robota, prestrčím ho trubkou von smerom k bazénu a to je všetko. Predtým som to riešil klasicky – pripojil som vysávač k vonkajšej zásuvke a spustil robota. Jednotka bola vonku, vystavená vonkajším podmienkam a riziku poškodenia deťmi, zakopnutím o kábel vysávača a následným prevrhnutím atď. Toto riešenie mi uľahčilo celý rad starostí - nemusím strážiť či prší, alebo svieti slnko alebo či sa práve s jednotkou niekto nehrá :)

>
Pohľad na domček zo zadnej časti

Priestor

Aj napriek tomu, že domček na našej malej záhrade zaberá drahocenné miesto si myslím, že rozhodnutie bol správne. Neviem si predstaviť, že všetko je naukladané v šachte, kde by som mal liezť, manipulovať s tým a čokoľvek riešiť. Pri zamyslení nad rozmermi domčeka berte do úvahy aj možnosť skladovania. V domčeku skladujeme robotický vysávač aj bazénovú chémiu. Všetky zariadenia máme prehľadne pod kontrolou a manipulácia so všetkým je pohodlná. Vyťahovať zo šachty akékoľvek zariadenie alebo filtračný piesok z filtrácie by bolo dosť náročné.

Pohľad na záhradný domček z prednej časti

Šachta protiprúdu

Šachta v krajine podľa mňa nie je dobré riešenie, avšak nezaobídete sa bez nej v prípade inštalácie protiprúdu. Na protiprúd som nechal vyhotoviť plastovú šachtu, ktorá zodpovedá odporúčaným rozmerom výrobcu protiprúdu Brilix. Pretože v šachte môže kondenzovať voda a môže v nej vznikať za určitých okolností vlhkosť rozhodol som sa riešiť aj pasívne odvetranie šachty. Do šachty som nechal urobiť 2 vodotesné otvory s priemerom 10 cm - jeden na protiľahlej strane dole a druhý oproti hore. Z týchto otvorov som vyviedol potrubie DN 110 a na vývode som inštaloval odvetrávacie komíny. V šachte je sucho a to je pre motor protiprúdu ideálne.

Armovanie šachty

Pri inštalácii plastovej šachty si dajte veľký pozor na nasledujúcu vec. Pri obetónovaní šachty vykonajte aj jej armovanie. Šachta by mala mať golier, ktorým prevlečte oceľové roxory a šachtu obetónujte. My sme roxory nedali, golier sme iba obetónovali. V parných dňoch sa šachta začala krútiť a vznikli medzery medzi betónom a šachtou, steny sa zdeformovali. Riešiť sa to dalo, ale len skutočne provizórne. Steny šachty som vystužil oceľovými plátmi, ktoré som privŕtal cez šachtu k betónu. Tým však v šachte vznikli rizikové prestupy, ktorými sa môže dostať dažďová voda. Takže si na to dajte veľký pozor a plastovú šachtu armujte.

Odvodnenie a vodotesnosť šach

Do šachty sa nesmie za žiadnych okolností dostať toľko vody, aby zaplavila motory a riadiace jednotky zariadenia. Veľa našich známych, ktorí majú zariadenia pri bazéne v šachte, malo po zime vykúrenú šachtu a zničené drahé zariadenie. Preto sa odporúča do šácht inštalovať aktívne odvetrávanie, a tiež  automatické čerpadlo, ktoré stráži prípadné zavodnenie a je schopné odčerpať vodu preč zo šachty ešte predtým, než ho voda zaplaví.

Výhody a nevýhody inštalácie do šachty a záhradného domčeka

Záhradný domček

Výhody

  • prehľadnosť a dobrá manipulácia
  • žiadne riziko vykúrenia
  • sucho
  • dostatok priestoru aj pre ďalšie veci - bazénový vysávač, bazénová chémia

Nevýhody

  • vyššia obstarávacia cena
  • zaberá miesto na záhrade

Plastová šachta

Výhody

  • všetko je ukryté v krajine, nezaberá miesto na záhrade
  • nízka obstarávacia cena

Nevýhody

  • nutnosť riešiť odvetrávanie šachty
  • nutnosť zabezpečiť vodotesnosť
  • ak šachta nie je naozaj veľká, tak je celá inštalácia neprehľadná
  • riziko vykúrenia šachty
  • nutnosť obetónovania a armovania

 

Technológia uložená priamo v dome

Okrem záhradného domčeka a plastovej šachty je tu ešte jedno riešenie, ktoré je potrebné spomenúť. Má v sebe výhody oboch predošlých riešení - inštalácia technológie napr. do pivnice domu. Túto možnosť nemá každý, každopádne sa javí ako najvhodnejšie riešenie - nemusíte nič stavať, technológia je schovaná v teple a suchu, ľahšie zazimovanie, nehrozí zaplavenie, nemusí sa odvetrávať. Takéto riešenie má prakticky len samé výhody.

Pozrite sa tiež na ďalšie tipy k stavbe a prevádzke bazéna, ktoré nájdete v článku Pár tipov pre stavbu a prevádzku bazéna alebo na čo si dať pozor?

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539