Slaná alebo sladká voda vo vašom bazéne?

Mnoho ľudí ich prekvapí, keď sa dozvie, že sa treba o vodu v bazéne starať. Čaká na vás mnoho pravidelných udržiavacích činností. Voda by sa totiž mohla začať pomerne rýchlo kaziť. S rastúcimi teplotami bazénovej vody v lete sa mení alkalita a hodnoty pH. Čím je voda v bazéne teplejšia, tým viac chémie potrebuje. Žiadny majiteľ bazéna nechce, aby sa mu krásne čistá voda zakalila alebo zozelenala. Preto je nutné zamedziť rastu rias a upravovať chemické hodnoty v rozmedzí, ktoré udržia vodu krásne čistú. Bez chémie to nepôjde!

Slaná voda

Svetovým trendom sa stala slaná voda av Česku je v rodinných bazénoch čoraz populárnejšia. Slaná voda má totiž celý rad výhod. Medzi tie najdôležitejšie patrí absencia chlórového zápachu, snažia údržba, antiseptické účinky.

Nenechajte sa však mýliť - bazény so slanou vodou totiž využívajú aj chlór. Nie je pravda, že bazén, ktorý využíva slanú úpravu vody, neobsahuje chlór. Pri bazénoch so slanou vodou sa používa na úpravu vody morská soľ. Tá pomocou elektrolýzy uvoľňuje do vody chlór – ten je však čerstvý a plynný. Počas elektrolýzy vzniká kyslík, ozón a chlór. Ten je výrazne šetrnejší voči pokožke aj životnému prostrediu ako chlór v tabletách pri sladkej bazénovej vode. Nevyvoláva alergické reakcie, nesprevádza ho povetsný nepríjemný zápach, a pritom udržuje vodu perfektne čistú. 

Bazén so slanou vodou nie je bazén s vodou morskou. Slaná bazénová voda je pri správnej koncentrácii soli približne 10x menej slaná ako pravá morská voda. Tým pádom vás voda nebude tak nadnášať ako morská voda v Chorvátsku, ale za to sa vyhnete páleniu očí a bielym stopám na koži a plavkách.

Pri bazénoch so slanou vodou získavajú najväčšie benefity alergici, ktorí sú na chlórovanú vodu veľmi citliví. U týchto ľudí sa môže rýchlo dostaviť pálenie očí, začervenanie pokožky a nepríjemné svrbenie.

Ďalšou výhodou slanej vody v bazéne je to, že oproti iným úpravám vody vychádza najvýhodnejšie, a to napriek prvotnej investícii do automatickej soľničky, ktorá premieňa soľ na plynný chlór. 25 kg balenia & bazénovej soli kúpite v každom hobby markete za cca 300 - 400 Sk. Vystačí vám to na dlhú dobu. Sezónna prevádzka bazéna tak nakoniec vyjde lacnejšie a peniaze za soľničku sa vám vrátia do 5 rokov.

Jedinou nevýhodou slanej vody je korózia kovových komponentov (schodíky, zábradlia, ústrojenstvo čerpadiel, nerezové žliabky). To sa však dá vyriešiť výmenou za výrobky z plastu, titánu alebo špeciálnym ošetrením.

Veľa ľudí sa pýta čo robiť, keď sa dieťa napije slanej vody v bazéne? Predovšetkým deti vypijú vody počas kúpania pomerne veľa, ale aj tak to nie je nijako nebezpečné. Je potrebné počítať s tým, že v bazénovej vode je oveľa menšia koncentrácia soli, než napríklad v mori. Nie je preto potrebné vyvolávať paniku, nemusíte robiť vôbec nič. Vášmu dieťaťu sa nič nestane.

Aj v slaných bazénoch je potrebné merať voľný aj viazaný chlór a vzťahujú sa naň rovnaké pravidlá, ako na bazény s chlórovanou a sladkou vodou. Vo výsledku je situácia veľmi podobná, ako pri dávkovaní akéhokoľvek chlórového prípravku. Vzniknutý voľný chlór reaguje s nečistotami a vzniká chlór viazaný, bohužiaľ aj so všetkými nepríjemnými javmi ako sú podráždená či začervenaná pokožka, svrbenie očí. Pri správnom nastavení soľničky sa to však nestáva.

Keď používam solinátor na dezinfekciu vody, je potrebné dávkovať ešte nejakú ďalšiu chémiu?

Solinátory sú zariadenia, ktoré slúžia na dezinfekciu bazénovej vody. Do bazéna nasypete potrebné množstvo soli podľa jeho veľkosti. Bežná koncentrácia je 3 - 5 kg soli na 1 m3 vody v bazéne. Vznikne mierne slaný roztok. Solinátor potom za behu filtrácie vyrába plynný chlór, ktorý dezinfikuje vodu v bazéne. Aby chlór správne fungoval, je potrebné ešte vyvážiť pH vody. Pre chlór produkovaný solinátorom je to v rozmedzí 6,8 - 7,4 pH. Bazénové pH môžete vyvážiť niekoľkými spôsobmi. Buď pravidelne merať pH vo vode a dávkovať prípravky pH- alebo pH+, tak aby ste dosiahli požadované hodnoty alebo si zaobstarať automatické zariadenie, ktoré sa bude starať o meranie a dávkovanie pH automaticky. Váš bazén sa v tomto prípade o seba postará sám a vy sa chodíte iba kúpať. V opačnom prípade niekoľkokrát týždenne musíte testovať hodnoty chlóru a pH a dopĺňať, upravovať, atď.

Veľkou výhodou slanej vody v bazéne je však maximálny komfort používania - nároky na čas a údržbu vody sú úplne minimálne. To oceníte  najmä v prípade, keď odídete na niekoľko dní na dovolenku a nemáte tak možnosť sa o bazén nejaký čas postarať.

Aký je rozdiel medzi bazénom so sladkou a slanou vodou?

Bazén so sladkou vodou vyžaduje odlišný spôsob údržby. Tá spočíva v dávkovaní správneho množstva chemického chlóru, ktorý ale je bohužiaľ pre mnoho osôb s kožnými problémami dráždivý. Starostlivosť o bazén so slanou vodou tiež nemusí byť úplne prírodná. Záleží na tom, či máte vnútorný alebo vonkajší bazén. Celkovo ale platí, že údržba bazéna so slanou vodou je šetrnejšia k prírodnému prostrediu.

Kedy nasypať soľ do bazéna?

Pri prvom napustení bazéna je potrebné nasypať predpísané množstvo soli pre dosiahnutie požadovanej koncentrácie. Na rozdiel od vody sa soľ nevyparuje, nie je potrebné jej neustále dopĺňanie. K úbytku soli vo vode dochádza pri výmene vody, prepieraní filtrácie, vycákaním vody a dopúšťaním atď. Je potrebné soľ doplniť, akonáhle koncentrácia klesne pod požadovanú hodnotu.

Ako zmerať množstvo soli v bazéne?

Soľ vo vode je možné zmerať špecializovaným testerom soli. Tento funguje na princípe elektrolytického merania. Ponoríte testovaciu sondu do bazéna a počkáte na výsledok. Pokiaľ si chcete prácu uľahčiť, je vhodné využívať solinátor, ktorý vám priamo bude merať koncentráciu soli vo vode. Tu však musíte počítať s väčšou investíciou.

Zhrnieme výhody aj nevýhody slanej vody v skratke:

Výhody

 • potláča rast a množenie mikróbov a rias
 • nevyvoláva alergické reakcie (oči, koža, sliznica)
 • bez zápachu
 • šetrnejšie voči životnému prostrediu
 • nezanecháva biele stopy na koži a plavkách
 • antiseptické účinky - pozitívne pôsobia na kožné ochorenie
 • vyhovuje aj alergikom, ktorým vadí bežná chlórovaná voda
 • nižšie prevádzkové náklady ako pri klasickom chlórovanom bazéne

Nevýhody

 • korózia nerezových súčastí (zábradlia, výmenníky atď.)
 • vyššia počiatočná investícia
 • potreba väčšej starostlivosti dávkovanie, hrozí skazenie vody

Koľko ušetrím oproti chlórovej dezinfekcii?

Prevádzka bazéna pri používaníchlórové dezinfekcia vás bude stáť podstatne viac, než je to pri systéme založenom na slanej vode. Napríklad Bazén Nela obsahuje cca 22 m3 vody.  Podľa typu použitej chlórovej chémie sa môžu náklady na ročnú prevádzku vyšplhať aj cez 4500 Kč.  Pri rovnakom bazéne sa slanou vodou za rovnakú dobu spotrebujete asi jeden 25 kg vrece soli za cenu cca 300 Sk za celú sezónu. Aj ak by sme uvažovali, že každý rok by sme vypustili všetku vodu v bazéne a museli kupovať každý rok celú náplň, teda 100 Kg soli (cca 4 kg/1000 litrov vody), tak by to stálo len cca 1500 Sk. Pohybujeme sa na tretinovej cene oproti použitiu chlórovej chémie. Pravdou však je, že náplň soli sa dáva iba pri prvom napustení bazéna. Voda sa na zimu totiž len odpúšťa podľa potreby a na jar sa zase iba doplní potrebné množstvo soli, teda asi 4 kg na každých 1000 litrov vody, ktorú sme doplnili. Pokiaľ teda napríklad odpustíte na zimu aj 10, tak na jar dosypete iba dva vrecia soli za cca 600 Sk. Soľ sa z vody neodparuje. Preto vo vode vydrží tak dlho, pokiaľ sa vodu v bazéne nerozhodnete po niekoľkých rokoch vymeniť. Z finančného hľadiska sa úprava slanej vody oplatí, pretože aj napriek vyššej počiatočnej investícii do solinátora je prevádzka veľmi lacný a bezstarostný. Po napustení bazéna sa do vody rozmieša potrebné množstvo soli a potom sa už len zapne prístroj do spoločnej zásuvky ako filtrácia a máte vyriešené. Spotreba soli je taká malá, že nie je potrebné obvykle vôbec dopĺňať a ak áno, tak napríklad len vrece soli za celú sezónu.

Naše laminátové bazény sú pre slanú vodu ideálnym riešením , pretože neobsahujú žiadne korozívne prvky! 

Sladká voda v bazéne - Chlórová úprava vody

Bazén so sladkou vodou, to je najčastejšie bazén s chlórovanou vodou. Chlórovanie vody je tradičné a najbežnejšie riešenie dezinfekcie bazénovej vody. Chlór ničí baktérie, vírusy a riasy, účinne bráni zakaleniu vody.  Ľahko sa s chlórovou chémiou manipuluje, výber je široký a cena rozumná, spotreba je však neustála a vysoká. Zásadné je potom správne dávkovanie chlóru. Pri prekročení dávky sa zvyšuje hodnota pH vody v bazéne, chlór dráždi pokožku a sliznice, pália nás oči. A stane sa to úplne všetkým, teda aj ľuďom, ktorí netrpia alergickými reakciami. Používajú sa preto automatické dávkovače chlóru, avšak zápachu chlóru sa v bazéne nikdy nezbavíme. Pri správnom dávkovaní nehrozia žiadne zdravotné problémy – dôkazom je používanie tejto technológie vo verejných bazénoch alebo zdravotníckych zariadeniach. Pokiaľ je vaším snom nerezový bazén, je pre vás sladká voda jedinou možnosťou.

Výhody chlórovaného bazéna:

 • Preverená technológia a spôsob úpravy vody
 • Jednoduchá aplikácia automaticky alebo ručne
 • Veľmi silný účinok proti riasam a baktériám už pri malom množstve
 • Pri správnom dávkovaní nehrozí žiadne zdravotné riziko
 • Účinne bráni zakaleniu vody

Nevýhody chlórovanej vody:

 • U citlivých osôb môže dráždiť oči, nos, pokožku
 • Chlór môže vyvolať alergické reakcie
 • Potreba starostlivého a pravidelného dávkovania
 • Charakteristický chlórový pach (signalizuje vysoký obsah chlóru vo vode alebo zlé odvetranie) - vzniká chloramín, ktorý poznáte napr. z verejných bazénov, alebo z nemocníc. Tento zápach je nielen nepríjemný, ale vo veľkých dávkach aj toxický.
 • Náklady na bazénovú chémiu
 • Zložitejšie optimálne dávkovanie prípravku

Bazén so sladkou vodou - bez chlóru

Sladkú vodu však môžeme v bazéne udržiavať aj bez chlóru. Alternatívu predstavujú kyslíkové tablety, ionizácia a UV lampy.

Kyslíkové tablety ponúkajú silnú ochranu pred baktériami a riasami bez toho, aby dráždili oči, pokožku a sliznice. Používajú sa spolu s aktivátorom kyslíka alebo flokulačnými tabletami. Celkovo je tento spôsob úpravy vody v bazéne drahší ako chlór alebo soľ.

Dezinfekčný ionizátor je zariadenie, ktoré pre zmenu uvoľňuje ióny medi, zinku a striebra. Spotreba ostatnej bazénovej chémie je tiež podstatne nižšia. Pritom likviduje účinne riasy a baktérie a to aj dlhodobo pri našej neprítomnosti. Výhodou je absencia chlórového zápachu a kožných reakcií. Toto riešenie je ekologické a ideálne pre bazény do 25 m3 vody.

UV lampy likvidujú baktérie a mikroorganizmy pomocou ultrafialového žiarenia. Často sa toto riešenie používa v prírodných kúpacích jazierkach, pretože je šetrné k životnému prostrediu. Ale samotná UV lampa vám čistú vodu v bazéne neudrží – avšak dokáže znížiť množstvo použitia chémie v bazéne až o 80%. Nevýhodou je potom relatívne krátka životnosť UV lampy, väčšinou postupne stráca účinnosť po jednej sezóne.

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539