pár tipov na stavbu a prevádzku bazénu alebo na čo si dať pozor?

Zapustený bazén na záhrade staviate spravidla raz v živote. Nie všetko sa dá však premyslieť dopredu. Niektoré problémy sa riešia za behu, na niečo sa nemyslia vôbec a neskôr sa niektoré veci jednoducho riešiť nedajú alebo len veľmi ťažko. Ako spokojný zákazník spoločnosti Bazény Krajča s.r.o. som sa rozhodol podeliť sa o niekoľko praktických skúseností a spísal som pár vecí, na ktoré si dať pri stavbe a prevádzke laminátového bazéna pozor, na ktoré veci sa zamerať, a čo vám uľahčí údržbu bazéna.

1. Dobre si pred stavbou bazéna rozmyslite detaily

Výkop dobre rozmerajte, nech potom zbytočne neprikopávate. V našom prípade by to bolo neskutočne pracné, pretože ílovitá hlina v spodných vrstvách bola naozaj usadlá a tvrdá ako kameň. Radšej pribrať bagrom viac, než menej :) Nezabudnite premyslieť, kam povedú bazénové hadice od skimmera a spätných trysiek. Postrážte si pokiaľ možno správny spád potrubia, uľahčí Vám to zazimovanie bazéna. V našom prípade bola hadica trochu zvlnená a  nešlo urobiť perfektný spád od domčeka k bazénu. Pri zazimovaní tak prefukujem hadicu stlačeným vzduchom, aby som vodu pred zimou dostal z potrubia preč.

Ak je to možné, drenážne potrubie zveďte do kanalizácie, prípadne zvážte, či k bazénu kanalizáciu nepriviesť. Určite sa to oplatí! V opačnom prípade, ak riešite odvodnenie základovej dosky, budete musieť vybudovať drenážnu šachtu, kde umiestnite čerpadlo, ktoré vodu prečerpáva do kanalizácie a strážiť ho. Také čerpadlo môže ísť aj nepretržite, rýchlo sa opotrebuje a spotrebuje nemálo elektriny. Mať po ruke kanalizáciu je vhodné aj pre prípad, keď budete vypúšťať vodu cez filtráciu preč, napr. pri prepieraní piesku. Do kanalizácie tiež môžete odviesť kondenzát z tepelného čerpadla.

2. so svojím elektrikárom Premyslite  elektroinštaláciu

Nezabudnite, že do šachty alebo záhradného domčeka musíte dotiahnuť kábel 5x4, na ktorom bude namontovaný rozvádzač k bazénovým technológiám. Rozvádzač by mal mať dostatočný počet pozícií na ističe, prípadne časovač a ďalšie moduly. Radšej vyberajte rozvádzač s patričnou rezervou na ďalší  moduly. Počítajte s tým, že tu môžete mať ističe na filtráciu, solinátor, zariadenie na úpravu PH, tepelné čerpadlo, protiprúd, bazénové svetlo, osvetlenie domčeka či šachty, časovacie relé, relé na diaľkové ovládanie niektorých zariadení, nejaké voľné zásuvky pre bazénový vysávač, klasický vysávač atď. Možnosti je naozaj veľa. V našom prípade bolo 12 pozícií málo a museli sme prikúpiť ešte jeden rozvádzač.

Viac informácií o stavebnej príprave a tom, ako riešiť stavbu bazéna svojpomoci nájdete v článku Ako na stavebnú prípravu svojpomoci krok za krokom?

Pohľad na elektroinštaláciu v domčeku

3. Príprava na tepelné čerpadlo

Domček - inštalácia technológií

Myslite do budúcnosti - pokiaľ premýšľate napr. o tepelnom čerpadle je vhodné už teraz pre neho urobiť prípravu - nechať si nainštalovať tzv. bypass, na ktorý sa v budúcnosti jednoducho pripojí tepelné čerpadlo do bazénového okruhu. Rovnako odporúčam nechať si nainštalovať solinátor do bypassu. Ak by sa totiž raz pokazil, tak by ste museli odstaviť celú technológiu. Bazén by tak počas opravy solinátora nebol udržiavaný a s najväčšou pravdepodobnosťou by nastali problémy s kvalitou vody. Ak budete mať bypass bude stačiť, keď zatvoríte patričné ​​ventily a môžete soľnátor alebo tepelné čerpadlo jednoducho odpojiť bez toho, aby obeh bazénovej vody bol odstavený.

K tepelnému čerpadlu nezabudnite natiahnuť prívodný kábel, prípadne myslite na zásuvku. Väčšina tepelných čerpadiel sa ale nezapája do zásuvky, ale priamo ku káblu. Tepelné čerpadlo potrebuje odvod kondenzátu - vhodné je to spustiť do kanalizácie alebo vyriešiť iným spôsobom.

4. Spínanie protiprúdu

Je to vec, ktorú Vás asi pri plánovaní bazéna nenapadne riešiť. V prvom roku prevádzky sme však narazili na problém so spínaním protiprúdu vstavaným tlačidlom z bazéna. Ide o štandardné riešenie spínania všetkých typov protiprúdov. Protiprúd sme v sparnom dni zapli, deti pri ňom blbli asi pol hodiny, ale vo chvíli, keď sme ho chceli vypnúť, nešlo to. Pomohlo až vypnutie priamo z rozvádzača protiprúdu, čo nie je úplne bezpečné, keď vyleziete mokrou z bazéna. Toto býva problém väčšiny protiprúdových zariadení. Pravdepodobne sa to je spôsobené tým, že v šachte protiprúdu je veľká horúco, vzduchová trubička, cez ktorú spínanie prebieha sa nahriala, roztiahla sa, a to problém spôsobilo.

Spínanie protiprúdu sa dá riešiť viacerými spôsobmi, napr. si môžete nechať nainštalovať špeciálne dotykové piezoelektrické tlačidlo niekde do blízkosti bazéna (do podlahy), kde dosiahnete rukou priamo z bazéna. Týmto samozrejme môžete riešiť aj spínanie ďalších zariadení, napr. bazénového svetla. To však vyžaduje myslieť na to už pri stavebnej príprave, nech potom nerozoberáte/nerozbijete podlahu a neriešite prívod k tlačidlu a inštalačnej krabici dodatočne. Ja som sa to rozhodol riešiť diaľkovým ovládaním. Tlačidlo protiprúdu v bazéne funguje taky, ale máme možnosť vypnúť a zapnúť protiprúd aj na diaľku. Toto riešenie obnáša rozšíriť rozvádzač o ďalšie moduly a mať šikovného elektrikára, ktorý to namontuje. Celkovo také riešenie vyjde na cca 5 000 Sk bez práce elektrikára.

5. Šachta alebo domček?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď a preto sa tejto problematike venujem v samostatnom článku nazvanom Šachta alebo domček?

6. ručný vysávač alebo automatický robot?

V snahe ušetriť, som zaobstaral ručný vysávač s 10 metrovou hadicou. Po napojení na skimmer a zdlhavému zavodňovaniu hadice som spustil filtráciu a začal som vysávať. K môjmu očakávaniu nebol výkon taký vysoký, ako som si predstavoval a vysávanie trvalo dlhšie, než som očakával. To nehovorím o tom, že bežala filtrácia a všetky zariadenia okolo nej (solinátor, úprava Ph, ...). Samotným vysávaním sa tiež zanáša filtračný piesok a preto je z času na čas piesok preprať (voľbou správnej polohy 6-cestného ventilu na filtráciu). Vzhľadom na prácnosť a časovú náročnosť som sa rozhodol toto zavrhnúť.

Začal som zbierať informácie o bazénových robotoch. Variantov bolo niekoľko - od poloautomatických riešení až po automatické roboty. Slovo "poloautomatický" vo mne zanecháva stopu horkosti a tak som nakoniec vyberal s automatických robotov. Opäť sa ponúkalo niekoľko možností - roboti, ktorí čistia len dno, ale aj roboti, ktorí čistia aj steny a bazénovú linku. Povedal som si, že nebudem robiť kompromisy a zaobstarám robota, ktorý vyčistí celý bazén. Nakoniec som si zakúpil automatického bazénového robota Dolphin S200 v cene okolo 35 000 Sk.

Automatický bazénový robot - Dolphin S200

Robot má 2 hodinový vysávací program, pri ktorom sa snažil prejsť naozaj všetko. Čo mu robilo veľké problémy, rovnako ako asi všetkým automatickým robotom, boli schody. Tie vynechal, pretože boli nad jeho sily. Niekedy ich vyšiel, niekedy zase nie. Rohy schodiska nevysal vôbec. Čistenie bazénovej linky mi príde ako vyložene marketingová vec, než aby to bolo na úžitok. Rovnako ako steny bazéna, ktoré sa vo všeobecnosti nezanášajú. Bazénovú linku od mastných nečistôt Vám nevyčistí. To musíte urobiť sem tam sami. Každopádne automatický robot vám ušetrí more času a to aj za tú cenu, že po každom vysávaní musíte vyčistiť filtre, ktoré sú vo vysávači. Nabudúce si však kúpim automatického robota, ktorý čistí iba dno. Také vysávače sa pohybujú okolo 15 000 Sk a trúfnem si povedať, že je to viac než dostatočné - viac od vysávača nepotrebujete.

7. Načo bazénová chémia, keď mám solinátor a dávkovač Ph?

Hovoríte si k čomu bazénovú chémiu ešte potrebujem, keď mám automatiku? Piesková filtrácia a bazénový robot filtruje vodu od nečistôt, solinátor vyrába zo soli chlór, ktorý ničí mikroorganizmy, dávkovač Ph dávkuje prípravok Ph- do bazénovej vody a udržuje hodnotu Ph na normále. Do bazéna určite napúšťajte len vodu z radu, nie zo studne alebo iných zdrojov. Vyhnete sa tak nutnosti vyrovnávať hodnoty Ph vody a ďalších parametrov. Kvalitu vody merajte napríklad raz týždňa špeciálnymi testermi, čo sú papierové prúžky, ktoré farebne znázorňujú obsah určitých látok vo vode. Oplatí sa sledovať nasledujúce hodnoty:

Testovacie pásky na testovanie kvality vody v bazéne

a) voľný chlór - ak je voľného chlóru veľa, môžete to pocítiť napr. pálením očí alebo rôznymi kožnými reakciami. Pokiaľ ho je naozaj veľa, čo sa môže stať tak, že sa v bazéne dlho nikto nekúpe a vo vode nie je vlastne čo ničiť, tak stačí otvoriť zastrešenie bazéna nech sa chlór odvetra a znížiť produkciu chlóru na solinátore na minimum.

b) hladina Ph - túto hodnotu obvykle stráži automat na Ph, avšak z času na čas je lepšie si túto hodnotu skontrolovať či naozaj sedí. Ak nie, tak možno nastal čas skalibrovať sondu automatiky na dávkovanie Ph.

c) celková alkalita - predstavuje súhrn bázických látok rozpustených vo vode, ktoré zabraňujú náhlym zmenám pH. Alkalita má vplyv na účinnosť dezinfekcie, na úpravu hodnôt pH, tvorbu zrazenín rôznych zložiek z vody a na korózii kovových súčastí. Ak je celková alkalita príliš vysoká, býva taktiež príliš vysoké pH a navyše vykazuje vysokú mieru stability – tzn. že aj keď je dávkované Ph- tak Ph zostáva stále vysoké. Ak je alkalita príliš nízka, pH nie je stabilný a má veľmi veľké a časté výkyvy. Túto vlastnosti vody musíte riešiť sami. Väčšinou býva alkalita nízka a tak stačí doplniť vhodný prípravok na zvýšenie alkality. Pozor, nech vodu nepredávkujete alkalizačným prípravkom. Alkalita sa potom ťažko znižuje, takže opatrne.

 

Laminátové bazény Krajča

Zavolajte nám!

Poradíme Vám s výberom bazéna, vhodného bazénového príslušenstva aj zastrešenia.

Nebojte sa nás opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma.

Volajte bazénového špecialistu

+420 603 864 539